Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6356 miejsce

Bea Emsbach. Wystawa "Wydarzenia w podświadomości"

W galerii sztuki Hübner & Hübner we Frankfurcie nad Menem, wystawia swoje prace plastyczka Bea Emsbach. Prace jej oscylują pomiędzy sztuką a nauką, oddając w pełni zamierzoną w tytule myśl przewodnią artystki.

Bea Emsbach / Fot. Isabella DegenBea Emsbach urodziła sie we Frankfurcie nad Menem w 1965 roku. Związana jest z tym miastem do dnia dzisiejszego, gdzie pracuje twórczo. W latach 1991 do 1998 studiowała w College of Design w Offenbach koło Frankfurtu nad Menem. Ciekawostką jest, że podczas studiów odbywała praktykę wymienną w Polsce na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zdobyła już wiele prestiżowych nagród w Niemczech oraz odbyła kilka pobytów stypendialnych we Włoszech, Korei, Austrii oraz w Niemczech. Prace swoje wystawiała w wielu znanych galeriach Europy w Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii i naturalnie w Niemczech. Rysunki jej są charakterystyczne, rozpoznawalne na pierwszy rzut oka - czerwony tusz i ludzkie postaci wyrażające paranaukowe przesłanie. / Fot. Isabella Degen

Dla większości ludzi sztuka wiąże się z tradycyjnym malarstwem, rysunkiem i innymi estetycznymi formami wyrazu. Bea Emsbach jest tego przeciwnością, prace jej - to rysunki wykonane charakterystycznym czerwonym tuszem i tradycyjnym tłokowym wiecznym piórem. Ten czerwony tusz symboluje krew, która jest symbolem życia organizmów i łączy wszystkie energie życiowe. Postaci ludzkie często są bez włosów i mają posępny wyraz twarzy. Odwołuje się do naszego myślenia symbolicznego, myślenia określonym kodem. Jest to język niewerbalny, zrozumiały dla tych, którzy chcą rozumieć ten kod, dla tych którzy widzą w obrazach odbicie jej filozofii pojmowania świata.

 / Fot. Isabella DegenZanim Bea Emsbach rozpoczęła studia artystyczne, interesowała sie biologią, a właściwie genetyką molekularną. Jednak zamiłowanie do rysunku przeważyło w wyborze studiów.

Obrazy jej przedstawiają podobne procesy jakie występują w procesach genetycznych. Wizualnie jej prace przywodzą na myśl rysunki naukowych współczesnych badań w ten sposób łącząc jakby świat Renesansu z obrazami świata science fiction. Bea Emsbach umiejscawia swoją sztukę w nieznanym i niedostępnym świecie dla przeciętnego odbiorcy. Wydarzenia w podświadomości przenoszą nas właśnie w ten świat, dziwności, a zarazem naturalności form wyrazu. Oglądanie tych prac budzi zastanowienie nad tym, co egzystuje na co dzień, ale czego czasem nie jesteśmy w stanie dostrzec. Na rysunkach widzimy systemy rurek, wewnętrzne kanały życia, tętnic i żył, nerwów i włókien mięśniowych, wszystko to, co transportuje energię, siłę, pokarm, krew. / Fot. Bea Emsbach / Fot. Bea Emsbach / Fot. Bea Emsbach

Wszystko dzieje sie w zasięgu człowieka, bo człowiek i jego egzystencja to główny temat działalności twórczej artystki. Wystawa budzi refleksje, stawia wiele pytań o potrzebie odnowienia ludzkości poprzez powrót do natury i symbiozę ze środowiskiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Te obrazy przypominają mi...jabłko granatu & drewniane głowy wawelskie:)) Znakomity artykuł, gratuluję!
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat prac pasuje wyłącznie do koloru czerwonego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie i plastycznie przedstawiona postać artystki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję za komentarze. Każdy artysta ma swój świat którym żyje i z którego czerpie twórczą inwencję.
To rodzaj sztuki paranaukowej z głebokim podtekstem naszego powrotu do Matki Natury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę makabryczne te twarze, ale w dzisiejszym świecie artystycznym szansę na wyróżnienie z tłumu mają raczej prace odmienne. Tu ważna jest też konsekwencja wyboru techniki rysowania. Dzięki niej kto raz zobaczy prace pani Bea Emsbach już wszędzie je rozpozna. Dziękuję za prezentację oryginalnej artystki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielce interesujace! Te trzy zaprezentowane jakby kiście kwiatowe z ludzich glow, robia wrażenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, ciekawie się to odbiera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za przekonujący przekaz...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.02.2011 18:47

Na temat sztuki tworzonej przez Panią Emsbach nie wypowiadam się, gdyż nie moja to dziedzina, ale za prawdziwy kunszt dziennikarski z jakim Isabel napisała ten artykuł 5* od siebie dodaję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujaca tematyka i oryginalna technika prac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.