Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

904 miejsce

Beagle - urocze psie potwory

Demon - tak nazywa się mój pies. Myślicie, że to imię nie może pasować do słodkiego pieska rasy beagle? Po przeczytaniu tego tekstu zmienicie zdanie i dobrze się zastanowicie zanim kupicie beagla.

Trochę psiej historii

Wiecznie zainteresowany Demon, przedstawiciel rasy beagle. / Fot. J.BogdanowiczPo raz pierwszy nazwa "beagle" pojawiła się w 1475 r. w Wielkiej Brytanii. Istnieją dwa znaczenia tej nazwy. Pierwsza, że pochodzi od celtyckiego słowa "beag" lub staroangielskiego "begle", co oznacza "mały". Według drugiej, "beagle" pochodzi od starofrancuskiego "beguele", czyli "rozwarte gardło, wycie". I sądząc po koncertach, jakie daje mój Demon (ostatnio 1 sierpnia wył razem z syrenami), w 100 proc. zgadzam się z drugim wyjaśnieniem.

Krąży wiele legend o pochodzeniu beagli. Według jednej z nich rasa przybyła najpierw z Grecji do Francji, a potem do Wielkiej Brytanii. Psy były ulubieńcami Królowej Elżbiety I. Myśliwi nosili je w kieszeniach płaszcza i nazywali "kieszonkowymi beaglami". Początkowo wykorzystywano je tylko do polowań, aż w końcu stały się psami do towarzystwa. Oprócz Królowej Elżbiety I, psy te hodowali też Henryk VIII, Wilhelm III i Jerzy IV. Obecnie beagle są popularne na całym świecie. Do Polski trafiły w latach 70., ale dopiero w latach 90. powstały pierwsze hodowle.

Wzorzec rasy

Igraszki na trawie. / Fot. J.BogdanowiczBeagle należą do grupy VI FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna): psy gończe i sekcji 1.3: małe psy gończe. Jest to średniej wielkości pies (wzrost w kłębie od 33 do 40 cm), o wadze 10-18 kg. Sylwetka jest krępa i silna. Klatka piersiowa sięga poniżej łokci. Beagle mają głowę średnią i mocną, bez zmarszczek i fałd, za to z białą strzałką na głowie. Nisko osadzone uszy są zaokrąglone i długie. Wyciągnięte powinny sięgać prawie do samego końca nosa. Oczy najczęściej są koloru brązowego lub orzechowego. Psy tej rasy mają ogon wysoko osadzony, z białą końcówką. Szata beagli jest krótka i bardzo gęsta. Wyróżniamy dwa rodzaje umaszczenia beagli: trójkolorowe (biały-czarny-miodowy) i dwukolorowy (biało-miodowy). Beagiel rodzi się biało- czarny i wraz z wiekiem wybarwia się. Linieje non-stop.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (64):

Sortuj komentarze:

Madziaaa
  • Madziaaa
  • 10.07.2012 22:45

Tez mam Beagla I nazywa sie Feta oczywiscie nie przypadkowo:)zachowuje sie jakby była nadpobodzona:))ale własnie to w niej kocham i nie zamieniłabym tego psa na zadnego innego:)z opisu wszystko sie zgadza oprocz tego ze moja uwielbia dzieci:)pozdrawiam:))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia
  • Kasia
  • 20.10.2011 12:35

ja sprzeciwie się waszym wypowiedziom. Trzeba mieć silną wolę a wszystko da się wyszkolić ja na szkolenie chodziłam 3 miesiące i nie mam żadnych problemów ze swoja suczką. jest grzeczna, nieraz zmuszona do pozostania sama w domu nawet po 10/11 godzin i cały dom ma do dyspozycji a nawet nic nie tknie nic nie narobi! Co do jedzenia dostaje porcje tylko taką jaką powinna dostać i może stać, a nietknie go dopóki nie usłyszy komendy ''jedz''. ja nie boje się jej puścić ze smyczy bo nawet jak będą psy wokół niej to usłyszy ''do mnie'' i już siedzi przed nogami. często wypuszczamy ją do lasu i nawet nie musimy zwracać uwagi, bo sama się pilnuje jak tylko zobaczy że jesteśmy gdzieś dalej. jedyny minus to za kotami parkiet zrywa, ale cóż sami jej tego nauczyliśmy aby ganiała koty.... także silna wola a pies jest Wasz - jeszcze dodam, że jest bez rodowodu!!! także życzę powodzenia

Komentarz został ukrytyrozwiń
paweł
  • paweł
  • 24.09.2011 19:44

wszystko co piszecie to jest prawda. to są inteligentne psy, umieją nami manipulować, ich spojrzenie jest hipnotyzujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
  • Ewa
  • 30.08.2011 01:25

Witam wszystkich :) Moim marzeniem od zawsze jest mieć psa, czworonożnego przyjaciela któremu będę mogła zapewnić dużo wyrozumiałości, uczucia i nie tylko :) Od ponad roku jestem zakochana w tej rasie, tylko mam pewne wątpliwości... Czy mieszkanie w bloku z psem takiej rasy to nie problem? Wiem, że to pies bardzo energiczny i żywiołowy. Chciałabym podkreślić, że moje mieszkanie małe nie jest, poświęcałabym beaglowi dużo czasu i uwagi. Mogłabym prosić o jakąś poradę? Z góry dziękuję :) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
KLaudia Madra
  • KLaudia Madra
  • 26.08.2011 22:18

Ja wlasnie od wczoraj mam 2-miesiecznego Beagla i juz daje mi w kosc..non stop by cos jadl...jest bardzo uparty i zywy tam gdzie nie wolno mu wchodzic to jest pierwszy...i w przeciwienstwie do waszych pieskow juz sobie powarkuje i patrzy ugryzc...jednym slowem ma charakterek...ale macie racje jak spojrzy swoimi ciemnymi duzymi oczkami to wszystko mu sie wybacza;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
puknijSieWleb
  • puknijSieWleb
  • 04.08.2011 01:53

Kasia: Hahahahhahahahahaha.... tyle w temacie... po co takie bezmózgi się wypowiadają to nie rozumiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
  • kasia
  • 03.08.2011 13:58

a beagle te na zdjęciach to podobne do wyżła wermeńskieo

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olala
  • Olala
  • 02.08.2011 18:15

smorucho rasowy = rodowodowy, o to chodziło Laurze. Nie wiem jak jest z giełdami, ale podejrzewam, że wiele psów nie posiada rodowodów, są z pseudohodowli, gdzie przetrzymywane są w strasznych warunkach, bez odpowiedniej opieki. Takie psiaki zazwyczaj mają problemy zdrowotne- fizyczne i psychiczne. Uświadamianie ludzi, że rasowy= rodowodowy ma na celu nie napędzanie takich właśnie "hodowli", dobro piesków, a nie chwalenie się jakimś "niepotrzebnym papierkiem"

Komentarz został ukrytyrozwiń
anka 1979
  • anka 1979
  • 31.07.2011 14:47

Ja też mam suczkę rzeczonej rasy. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że temperament beagle'a jest WIELKI. Trudno czasami nad nimi zapanować, ale nie można ich nie kochać. Sfora - rodzina - jest dla niego najistotniejsza i od właścicieli zależy, jakie pies przyzna sobie w niej miejsce. Zdecydowanie odradzam pobłażliwość dla niewłaściwych zachowań beagle'a-szczeniaczka, ponieważ kilka razy wpuszczony do łóżka czy na sofę już z niej nie zejdzie. Jestem przeciwniczką psiej sierści (która w przypadku piesków tej rasy wbija zię dosłownie we wszystkie tekstylia w domu) na kanapie czy w pościeli. Dlatego nasza sunia ma swoje "łóżeczko" i do naszego nie wolno jej zaglądać. Trochę konsekwencji i nie ma problemu. Nie obskakuje gości, bo wie, co oznacza "nie skacz". Można je nauczyć wielu rzeczy, wszystko zależy od naszego podejścia. Zgodzę się ze stwierdzeniem, że beagle to mali uciekinierzy. Nasz pies ucieka tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas ( kilka godzin) nie ma nikogo w domu i jest pozbawiona towarzystwa. Biegnie wtedy do !!!!!!! szkoły podstawowej, gdzie oblegana przez dzieci czuje się absolutnie najszczęśliwsza. Dzieciaki już wiedzą, czyj to piesek i same odprowadzają ją do domu. Pozdrawiam wszystkich właścicieli psów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
smorucho
  • smorucho
  • 31.07.2011 13:07

Laura nie pisz tak bo może sama masz zwykłego kundla i skąd wiesz że kurna każdy ma kundla nawet na giełdzie jest dużo psów rasy beagle i każdy może sobie takiego kupić