Facebook Google+ Twitter

Beata Pflanz. Kilka słów o sobie i ARTbecadle

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-02-05 21:21

Beata Pflanz z wielką pasją i talentem tworzy obrazy olejne, rysuje, wypełnia przestrzenie, a także pisze. Jej dzieła są bardzo oryginalne i wzbudzają duże zainteresowanie. W wywiadzie, który przeprowadziłam z Beatą, uchyli rąbka tajemnicy o swojej twórczości i o sobie samej.

Beata Pflanz (z różą) podczas wystawy ARTbecadła w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. / Fot. Beata PflanzNiektórzy poznali Panią i Pani twórczość osobiście. Inni mieli możliwość zapoznać się z nią poprzez artykuły prezentowane w prasie i w internecie - także te na stronie serwisu Wiadomości24.pl. Proszę opowiedzieć czytelnikom o swojej najnowszej wystawie ARTbecadło, którą można obejrzeć w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.
- Moja wystawa jest kolejnym "kawałkiem mnie", zupełnie innym od "Mieszkam w swoim obrazie". Ale to kolejna moja cząstka, bo ja jestem wieloowocowa. Lubię eksperymentować, bawić się formą i szukać. Oprócz tego lubię czuć, że pracowałam i stąd wiele elementów moich prac, wystaw i wielkość formatów jak w "Mieszkam…" - ponad 400 m2.

Co można zobaczyć na wystawie?
- Na wystawie prezentuję kilka cykli, lub ich wycinki: Pangram I-IV, Visible-Invisible, Metanomy i Galaktyki. Razem 429 elementów.

Nazwy brzmią intrygująco. Może dowiemy się czegoś więcej o tych cyklach?
- Oczywiście, uchylę rąbka tajemnicy. Pangram (układanka z wszystkich możliwych), to moja gra, stworzona po to, aby udowodnić, że obraz ma wiele znaczeń (obiekt, książka artystyczna, itd.), że nie jest i nie musi być ani dwuwymiarowy, ani taki sam za każdym razem. Zmieliłam 100 ramek (Pangram IV) i trociny umieściłam w woreczkach, które dają "zajączki" na całą przestrzeń wokół. To dalej obraz dla mnie, choć już instalacja. Wyjściowo szary Pangram I był ściśle nawiązujący do przyrody. Stąd 100 części, bo to 100 proc. przyrody, a tylko 1 proc. ewoluuje, dając początek innemu. W pierwszej pracy to inny kawałek materiału, w drugiej pozostawiony rękawek (całość powstała z moich swetrów). Natomiast w trzeciej, w rulonie - zwoju - piórko w pudełku, zamiast papierowych skarbów.

Kolejny cykl to...
- Metatomy (inaczej atomy metafizyczne) - to czysty rysunek na papierze 105x75 cm. W Arsenale prezentuję tylko 13 prac z 40-częściowego cyklu - po 50 ołówków na każdy rysunek i kilka tygodni życia. To taka artystyczna pokora...

A Visible-invisible?
- Visible-invisible jest autorskim cyklem rysunkowym. Zawiera 12 rysunków wielkoformatowych na folii, z których połowa jest pierwszy raz eksponowana. Całość powstała pierwotnie na IX International Artistic Meetings Festival Experyment w Zbąszyniu (2009). To też rodzaj wielkich kart książki artystycznej, ciągle wzbogacających się o wzajemne wartości.

Ostatni tytuł cyklu nasuwa kosmiczne skojarzenia...
- Dla pełnej lekkości, kontrapunktu dla monochromatycznej ekspozycji, postanowiłam pokazać Galaktyki. Jest to olej na płótnie (2010)- schły po pół roku, soczyście malowane. To takie malarskie przełożenie gestu rysunkowego i zarazem kontrast dla całości. Są tu tylko 4 prace spośród 10 jakie powstały (część znalazła się już w prywatnych kolekcjach).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

:) Jak pięknie;) Dzieki Magdo:)
wszystko już przywiozłam do pracowni:) ale to cały miesiąc minął:) pozdr B

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magdalena Malinowska
  • Magdalena Malinowska
  • 08.02.2011 21:36

BEAtko! Masz w nas zawsze wiernych kibiców Ciebie i Twojego ARTżycia - MALINKI

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Dziękuję Ewo raz jeszcze:) masa poczty do mnie spływa:) takiej pozytywnej - dzięki.
Również dziękuję tym, którzy zechcieli sie dziś ze mną zobaczyć ostatni raz na mej wystawie ARTbecadło w Arsenale:) dziękuję Wam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato, dziękuję! Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) dzieki Bogdan, mam zwyczaj rozmawiać z ludźmi, bo ich zwyczajnie lubię:) z Ewą świetnie mi się rozmawiało:) pozdrawiam BEAta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hej Beatko wielkie promo :).
Ewo naprawdę dobra robota..

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja ze swej strony dodam, że jestem ogromnie wdzięczna autorce:) za chęć "wywiadowania" ze mną.
Serdecznie też dziękuję za ciepłe słowa komentarza pani Izie, panu Krzysztofowi, panu Rajmundowi i panu Zbyszkowi.
Dziękuję Wam:) BEAta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy wywiad z artystką i forma przekazania jej filozofii tworzenia. Życzę Beacie wielu dalszych sukcesów na arenie krajowej i światowej. A dla Ewy naturalnie 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł . Super *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

W każdym twórcy tkwi indywidualny styl odczuć i kultury. Szczerze podziwiam twórczość Pani Beaty, której dzieła wymagają sporej i wyostrzonej wyobraźni w zakresie właściwego odbioru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.