Facebook Google+ Twitter

Beata Tadla dla W24: Nie przegryzam aorty!

Czy TVN jest zmanipulowany? Ile jest aktorstwa w dziennikarstwie? Jak reaguje na propozycje ślubu przysyłane przez widzów? O czym marzy i kto jest jej największą inspiracją? Dziennikarka TVN i TVN24, Beata Tadla, w wyjątkowej rozmowie dla Wiadomości24.pl.

 / Fot. Logo cyklu, Michał Tuz Spotykamy się w siedzibie TVN-u. Czekam tylko chwilę, wyjmuję z torby dyktafon, notatnik i ciekawość. Kładę na stoliku. Po chwili w drzwiach stoi już moja pierwsza rozmówczyni.

Jest ciepła, serdeczna. Śmieje się, opowiada o tym, co jej się przytrafiło dzisiejszego ranka. - Są takie pytania, których Pani nie lubi? - Nie.. Chyba nie. Nie zastanawiam się nad tym. Każdy ma prawo pytać. Nie ma głupich pytań.

Katarzyna J. Markiewicz: Nie żałuje Pani tego, że nie została aktorką?
Beata Tadla: Nie, nie żałuję. Chociaż gdyby mi ktoś dzisiaj zaproponował jakąś rolę, to w ramach zbierania doświadczeń życiowych, chętnie bym się zgodziła.

A ile jest aktorstwa w dziennikarstwie?
- Oby jak najmniej! Aktorstwa w dziennikarstwie nie powinno być wcale. Wiem, że w tej chwili panuje taka tendencja, że sprzedawanie informacji jest pewnym rodzajem show, ale ja się pod tym nie podpisuję. Infotainment? Kompletnie w to nie gram.
 / Fot. Materiały przesłane przez Beatę TadlęOczywiście są dwie szkoły: jest taka, która uznaje, ze dziennikarz powinien przekazywać informacje z kamienną twarzą. Nie wolno mu załkać, nie wolno się roześmiać. Ja wyznaję tę drugą. Uważam, że jeśli dziennikarz jest naturalny, to skraca dystans miedzy sobą a widzem. Kiedyś rozśmieszył mnie kolega na wizji, zaczęłam się potwornie śmiać i płakać - bo ja, kiedy się śmieję, to płaczę. Dostałam wtedy tyle e-maili, tyle smsów! Ludzie pisali: "Pani Beato, pokazała Pani, że ma ludzką twarz, że za tym pulpitem nie siedzi cyborg, tylko żywy człowiek"! Okazuje się, że ludzie potrzebują prawdy, nie udawania. Kiedy słyszę, że niektóre dziennikarki tworzą sobie wizerunek medialny, pytam wtedy- kiedy są prawdziwe?

Ten skrócony dystans między dziennikarzem a widzem jest w Pani przypadku zauważalny na co dzień?
- Dostaję bardzo dużo listów od widzów. Jedni chcieliby mnie zaadoptować, inni piszą o tym, że idą na operację albo mają ważny egzamin i chcą, żebym trzymała za nich kciuki. Mnie to nic nie kosztuje, więc odpisuję na te wiadomości, choćby jednym zdaniem, bo wiem, że to może być dla nich ważne. Są i tacy, co się oświadczają! Deklarują miłość i wierność. To jest bardzo miłe, tylko, że ja zawsze mówię: "Boże, jak można kogoś kochać przez ekran?" (śmiech). Życzliwa reakcja widza jest w tym zawodzie zawsze nagrodą, wisienką na torcie po ciężkiej pracy. Uśmiech, list z życzeniami, e-mail, w którym ktoś przyśle wyrazy uznania - to jest ważne. Albo uściśnie rękę czy po prostu uśmiechnie się w centrum handlowym. Bo wtedy wiemy, że jesteśmy dla kogoś. Że po tej drugiej stronie ekranu ktoś siedzi i naprawdę na nas czeka. To jest cudowna świadomość.

 / Fot. Materiały przesłane przez Beatę TadlęJaki więc powinien być dziennikarz telewizyjny, by stał się widzom do tego stopnia bliski? Istnieje jakaś zasada, przepis na wzbudzanie sympatii?
- Nigdy nie będzie tak, że spodobamy się wszystkim. TVN, pewnie jak każda telewizja, jest po prostu pojemnym workiem. Pracują w niej najróżniejsze typy dziennikarzy. Przychodzimy do telewizji z całym zestawem pewnych cech jako człowiek. I dopiero pracując na wizji, te cechy się ujawniają. Jedni będą lubić dziennikarza, który jest bardziej agresywny, przegryza aortę swojemu rozmówcy, a inni wolą kogoś, kto jest spokojny i łagodny. Wiele zależy od usposobienia i nastroju widza. Niektórzy są konfrontacyjnie nastawieni do świata, myślą: "A niech sobie dowalą, niech się pobiją na tej antenie!", a niektórzy, zmęczeni agresją w życiu codziennym, siadając przed telewizorem, wolą się uspokoić. Ja jestem raczej łagodna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Tomasz
 • Tomasz
 • 16.02.2012 00:04

gratulacje, super wywiad

Komentarz został ukrytyrozwiń
kiler
 • kiler
 • 14.02.2012 19:29

Bo to był wywiad dla idiotów ,małp i kucharek o ilorazie IQ67....

Komentarz został ukrytyrozwiń
@
 • @
 • 14.02.2012 16:47

Kolejna laurka dla TVN, po prostu peany na jego cześć!

Szkoda, że autorka nie pociągnęła jej trochę za język skoro zapytała już o manipulacje w TVN, może wystarczyło podać jakiś przykład i się do niego odnieść...

A tak dostajemy wywiad w stylu Q: "Czy TVN jest zmanipulowany?" A: "Nie" i koniec tematu. Jakby nie było problemu. A jak jest, (prawie) każdy głupi widzi. Lepiej pogadać o pierdołach i zrobić wywiad jak dla Pani domu. Przecież wiadomo, że dziennikarka nie najedzie na swoją własną stację, bo ją wywalą, taka jest rola przeprowadzającego wywiad, aby skłonić rozmówcę, aby wyjawił coś nowego i ciekawego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyniki konkursu opublikujemy jutro :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maniure$on
 • Maniure$on
 • 14.02.2012 12:42

I gdzie te nagrody?!
..........
"KONKURS!

Każdej rozmowie towarzyszył będzie wyjątkowy konkurs, w którym będziecie mogli wygrać nagrody-niespodzianki związane z gościem. Pytanie konkursowe dotyczące Beaty Tadli brzmi: Gdybyś spotkał tę znaną dziennikarkę, o co chciałbyś ją zapytać? Na Wasze pomysły czekamy do 12 lutego - trzy najciekawsze propozycje otrzymają od nas nagrody-niespodzianki. Czas, start!"

Komentarz został ukrytyrozwiń
iza a
 • iza a
 • 14.02.2012 09:53

Bardzo mądra kobieta. I kulturalna. Bardzo ją lubię, jak prowadzi programy, bo jest taka naturalna. Nie wspominając o tym, że to śliczna osoba

Komentarz został ukrytyrozwiń
Neijm
 • Neijm
 • 14.02.2012 01:31

bardzo ciekawy wywiad pozdrawiam panią Beatę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czasami okazjonalnie zaglądam do TVN, jakoś mnie nie rajcuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję wywiadu, miło się czytało:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinga L
 • Kinga L
 • 13.02.2012 21:14

Pani Wanda Nowicka v-ce marszałek sejmu ,była by dobrym kandydatem na wywiad. Trybun lewicy i oszołomów związanych z Platformą oraz Ruchu Palikota!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.