Facebook Google+ Twitter

Beatyfikacja Jana Pawła II. Rzym przygotowany do uroczystości

 • Źródło: Gazeta Krakowska
 • Data dodania: 2011-04-30 07:39

W Rzymie na każdym kroku widać, że przygotowania do beatyfikacji idą pełną parą. Twarz papieża - uśmiechniętego, chorego, z dziećmi, opartego na pastorale - można zobaczyć wszędzie. Przy niektórych świątyniach, m.in. Santa Maria Maggiore ustawiono telebimy, na których można oglądać fragmenty filmów o Karolu Wojtyle.

 / Fot. PAP/EPAW całym mieście pełno jest punktów informacyjnych z broszurami dotyczącymi beatyfikacji, także po polsku. Nawet pogoda sprzyja - deszcz w sobotę i gwałtowną burzę w niedzielę w prognozach meteo zastąpiły słońce i łagodne chmurki.

Z beatyfikacji cieszą się mieszkańcy Rzymu, dla których przyjazd miliona pielgrzymów to również nie lada okazja, by zarobić. Tabuny naganiaczy do zwiedzania Watykanu stoją nieopodal murów i machają przed nosem kartkami po polsku "zwiedzanie Watykanu Wojtyły". - Słyszałem, że przyjedzie tu trzy miliony Polaków, więc przygotowaliśmy się na to - śmieje się czarnoskóry Enrico. Podkreśla, że przed beatyfikacją jego klientami są w 70 proc. Polacy. - Wiesz, ja wolę waszego papieża od Benedykta. Wojtyła to był strasznie miły facet - zwierza się.

Beatyfikacja Jana Pawła II. Plan uroczystości

Całe miasto, a szczególnie okolice Watykanu, biją w oczy Janem Pawłem II. Takim, który wygląda z banerów, ale tez T-shirtów, kubków, a nawet... otwieraczy do butelek. Walter Parise, właściciel jednego z takich sklepików rozkłada przede mną naręcze książek o naszym papieżu - po włosku, polsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku... Zdjęcia i historia za jedyne 9 euro. Otwieracz do butelek - 5 euro. Magnesy i obrazki na ścianę - od 3 do pięciu euro. Najtańsze są kartki - już po 75 eurocentów.

New York Times: Jan Paweł II nie zasługuje na beatyfikację

 / Fot. PAP/EPANajlepiej sprzedały mu się namalowane na szkle podobizny Jana Pawła II. 13 euro. - Ale została mi już tylko jedna - mówi Walter. Ma też innych papieży, ale ich podobizny sprzedają się słabo. - Szczerze? Jeden Benedykt XVI na sto Wojtyłów - mówi właściciel sklepu. Na jego półkach stoi też rząd plastikowych, niepodobnych do żadnego z papieży "Janów Pawłów II". Jeden z modeli ma nawet... głowę na sprężynce. To nie przesada, takie żarty? - Eee, nie. To takie sympatyczne jest - mówi sprzedawca. Podkreśla, że naszego "papa Wojtyla" bardzo szanował. - To był najlepszy papież ze wszystkich, tak myślę. Wszyscy Włosi go kochają - podkreśla. 1 maja będzie miał sklep otwarty aż do północy. Póki będą pielgrzymi.

Marta Paluch
Więcej na gazetakrakowska.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

celina
 • celina
 • 04.06.2011 16:57

Pontyfikat Jana Pawła II rozczarowuje.Mocny i charyzmatyczny papież,idealistyczny i inspirujący,jeden z
najmądrzejszych ludzi,jacy kiedykolwiek zajmowali to stanowisko wykorzystał swoją siłę głównie do
wzmocnienia najbardziej konserwatywnych tendencji w kościele.Przemilczanie krzywdy dzieci w wielu
krajach świata,ratowanie sytuacji przez wypłacanie wielomilionowych kwot dla rodziców dzieci,aby raczej nie
wnosiły spraw do sądu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 01.05.2011 21:52

do marnich - czy ten komentarz to jest jakieś tłumaczenie z jęz. obcego na polski ? Pomimo wielkich wysiłków, niczego z tej wypowiedzi zrozumieć nie mogę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
marnich
 • marnich
 • 01.05.2011 18:40

Karol Wojtyła wierzył, że "trzecia droga oferta będzie pochodzić z Polska". Jeszcze nie jest za późno, aby potwierdzić jego słowa, zaproponował autor obywatelstwa polskiego. Na początku narodzin cud tutaj http://bit.ly/joqGf7

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa bec
 • Ewa bec
 • 01.05.2011 16:27

Prawda o Kościele Katolickim
http://czasprzebudzenia.wordpress.com/prawda-o-kosciele-katolickim-filip-blicharczyk/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 01.05.2011 14:14

Dodam jeszcze, że osoby wierzące piszą nazwę Bóg literą dużą. Ale jeżeli ktoś odczucia Boga nigdy nie miał i nie ma, to nie chce wówczas pisać tego słowa literą dużą,gdyż to słowo nic dla niego nie oznacza. Rozumiem,że to jest przypadek pana Gienka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 01.05.2011 14:01

To Pana opinia osobista a nie ogółu. Jeżeli ktoś jest przeciwnikiem Kościoła i nie lubi Go, to tak odbiera celebrowane uroczystości które mają ustaloną od lat formę. Nie dotyczą tylko JPII ale również innych procesów oraz ceremonii beatyfikacyjnych lub kanonizacyjnych. Jeżeli nie posiada Pan żadnej wiedzy na ten temat, to nie powinien Pan, nawet nie ujawniając swej tożsamości,takich złośliwych komentarzy o naszym wielkim rodaku podsyłać. To jest z Pana strony nie w porządku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gienek
 • gienek
 • 30.04.2011 23:14

JPII jak bóg, jak cezar czczony jako bóg-człowiek

Komentarz został ukrytyrozwiń

SAMOTNOŚĆ WIELKOŚCI

W relacjach z przygotowań jest dużo komercji.

Jedziesz- nie jedziesz, może warto przemyśleć: Co z tych mądrych i pięknych słów, jakie padły z ust naszego wielkiego RODAKA, mamy w sobie? Na zawsze. Na nasza codzienność? Ile z tej wielkiej miłości do istoty ludzkiej -jest w nas? Dzisiaj? W relacjach z innymi ludźmi? Na ile Jego wielkość jest dzisiaj samotna, dzięki nam?

Może warto pomyśleć i postanowić.
Byłoby wszystkim łatwiej, prościej żyć..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.