Facebook Google+ Twitter

Becikowe tylko z zaświadczeniem lekarskim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-02 10:02

Od listopada rodzice starający się o becikowe muszą przedstawić zaświadczenie, że matka dziecka od 10 tygodnia ciąży była pod opieką ginekologa.

Obowiązek udokumentowania opieki lekarskiej nakłada rozporządzenie ministra zdrowia, związane z nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Rzeczniczka resortu polityki społecznej Bożena Diaby podkreśla, że wymóg wynika z troski o zdrowie matki i dziecka. W jej ocenie nie jest to obowiązek trudny do spełnienia, bo zazwyczaj każda kobieta, dbająca o siebie i swoje dziecko, chodzi do lekarza.

Zaświadczenie od ginekologa ma być wypisane na specjalnym formularzu. Z jego uzyskaniem nie powinno być trudności, bo jest on dostępny w urzędach zajmujących się wypłatą świadczeń oraz na stronach internetowych ministerstwa pracy i polityki społecznej, w zakładce "świadczenia rodzinne".

Nie zmieniły się pozostałe zasady wypłaty becikowego. Na złożenie wniosku o becikowe rodzice mają 12 miesięcy od czasu urodzenia dziecka. Wynosi ono tysiąc złotych i przysługuje na każde dziecko, niezależnie od sytuacji materialnej rodziców.

Rodzice korzystający ze świadczeń rodzinnych mogą też otrzymać drugie becikowe - jednorazowy dodatek do zasiłku rodzinnego, również w wysokości tysiąca złotych. Od listopada wzrasta także kwota comiesięcznych zasiłków rodzinnych na dzieci - o 20-30 złotych, w zależności od ich wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.