Facebook Google+ Twitter

Będą cięcia w ministerstwach. Belka: "8 mld zł da się wyskrobać bez problemu"

Sejm przegłosował zawieszenie progu ostrożnościowego, umożliwiając tym samym zwiększenie deficytu o 16 mld złotych. Z drugiej strony wydatki mają obciąć poszczególne ministerstwa. Rząd chce oszczędzić 8,5 - 8,6 mld złotych.

 / Fot. PAP/Paweł SupernakNieoficjalnie mówi się, że 3,3 mld złotych ma zaoszczędzić Ministerstwo Obrony Narodowej - informuje Polska Agencja Prasowa. Resort obrony nie ma zamiaru ciąć wydatków na uzbrojenie, emerytury itp. Pieniądze ma przynieść m.in. zmniejszenie kosztów inwestycji budowlanych. Minister Siemoniak zastrzegł stanowczo, że nie ucierpią kontyngenty w Kosowie i Afganistanie.

Ministerstwo Rolnictwa szuka pieniędzy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencji Nieruchomości Rolnych. 463,6 mln zł - to suma, którą podaje resort. Co ciekawe nie można w tym przypadku mówić o cięciach, bo ministerstwu mają pomóc większe przychody ze sprzedaży nieruchomości i niższe dopłaty do kredytów rolniczych związane z wysokością stóp procentowych.

287 mln złotych zaoszczędzić ma Ministerstwo Nauki. 70 mln złotych zapewni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a 15 mln Narodowe Centrum Nauki. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada cięcia na poziomie 150 mln zł. Nie ucierpi modernizacja komend, która kosztować będzie 18 mld zł.

112 mln zł, czyli 6,5 proc. budżetu ma zamiar oddać MSZ. Radosław Sikorski nie wyklucza zamknięcia jednego lub dwóch konsulatów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje podobną kwotę, której nie wykorzystano w ubiegłym roku. Miała trafić do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. O 55 mln złotych mówi minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni. Resort miał ponieść niższe koszty w związku z korzystniejszym niż zakładano rozstrzygnięciom przetargów.

Szef NBP, Marek Belka uważa, że ministerstwa bez problemu znajdą 8 mld. "W budżecie jest wystarczająco dużo takich "zakładek", które pozwalają na niemalże bezbolesne obniżenie wydatków państwa o te 8 mld zł. Mówię niemal, bo nie zawsze to są niewykorzystanie rezerwy. Ale np. wyobrażam sobie, że może zostać dotknięty budżet wojska" - powiedział i dodał, że "8 mld zł da się wyskrobać bez większego problemu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Należy połowę ministerstw całkowicie zlikwidować,zyski będą jeszcze większe.!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, tak, a jakby nie cięli, to Państwo Polskie by rosło w siłę, a ludziom żyło się dostatniej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poprzez drastyczne ciecia w poszczególnych resortach Rostkowski z Tuskiem prowadzą do rozpadu Polskiego państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.