Facebook Google+ Twitter

Będą ćwiczenia wojsk USA w Polsce. W manewrach weźmie udział 150 żołnierzy

Stany Zjednoczone planują niewielkie ćwiczenia wojskowe w Polsce i w Estonii. Po zakończeniu manewrów, NATO nie wyklucza dalszego wzmocnienia obecności wojskowej w naszym regionie.

 / Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDSNew York Times donosi, że Stany Zjednoczone planują przeprowadzenie niewielkich ćwiczeń lądowych na terytorium Polski i Estonii. Ich celem ma być wsparcie państw wschodnioeuropejskich zaniepokojonych działalnością wojskową Rosji w pobliżu Ukrainy.

Manewry, które mają być przeprowadzone na terytorium naszego kraju są częścią szerszych działań NATO, które mają na celu wzmocnienie obecności sojuszu na lądzie, na morzu i w powietrzu.

Ćwiczenia w Polsce prawdopodobnie rozpoczną się w przyszłym tygodniu i potrwają około 2 tygodni. Pomimo, że ćwiczenia będą krótkie, Stany Zjednoczone już teraz rozważają inne sposoby na utrzymanie regularnej obecności wojsk lądowych we Wschodniej Europie. Jak podkreśla sekretarz obrony USA, Chuck Hagel "istnieje cały zakres możliwości i kroków, które są obecnie rozważane", jednak do tej pory nie powiedział o jakie konkretne możliwości chodzi. Nie jest również jasne, jakie działania po zakończeniu ćwiczeń podejmą USA i państwa członkowskie NATO.

Pewne jest, że rozmiar planowanych manewrów jest odległy od sugestii Radosława Sikorskiego, który podkreślał, że chciałby, aby sojusz wysłał do Polski dwie brygady po 5000 żołnierzy każda.

W tym tygodniu, głównodowodzący NATO w Europie, gen. Philip M. Breedlove przedstawił członkom sojuszu szereg opcji, które mają na celu wzmocnienie obecności militarnej NATO. Jedną z proponowanych przez generała opcji jest przeniesienie liczącej 4,5 tysiące żołnierzy brygady z Fort Hood w Teksasie do Europy. Jednak, Biały Dom nie poparł publicznie propozycji generała.

Informacja, że Biały Dom planuje ogłoszenie wysłania amerykańskich żołnierzy do Polski i Estonii została ogłoszona w piątek przez Washington Post. Gazeta zasugerowała, że minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak powiedział, że krok ten został uzgodniony na szczeblu politycznym, jednak nie podał więcej szczegółów.

Do tej pory, Stany Zjednoczone wysłały 12 myśliwców F - 16 wraz z 200 - osobową załogą.

Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO poinformował, że sojusz wyśle więcej patroli powietrznych nad region bałtycki, a także, że statki NATO już wkrótce wpłyną na Morze Bałtyckie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.