Facebook Google+ Twitter

Będą kary za kradzież filmów z serwisów internetowych?

To będzie jeden z najgłośniejszych procesów dotyczących ściągania i udostępniania plików w Polsce!

W zeszłym tygodniu serwis Sagio.pl zawiadomił prokuraturę o popełnianiu przestępstwa przez co najmniej 5 użytkowników Chomikuj.pl.

Zarzuty w tej sprawie pomogła sformułować specjalna jednostka policji i dotyczą one kradzieży 141 utworów oraz ich udostępniania w celu uzyskania korzyści majątkowej.

Na tym tle powstało wiele wątpliwości, zwłaszcza w kwestii ściągania utworów. Serwis Sagio.pl nie daje możliwości ściągania filmów, a legalnie oglądać może je tylko on-line po wniesieniu opłaty, dodatkowo serwis jest jedynym właścicielem wszelkich praw autorskich do utworów. To zdecydowało o zasadności zarzutów dotyczących kradzieży.

Osoby, które ściągały utwory lub w inny sposób weszły nielegalnie w ich posiadanie, odpowiedzą za kradzież utworów o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W takim procesie może zapaść nawet wyrok więzienia bez warunkowego zawieszenia wykonania. Byłby to najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w kraju.

Właściciele serwisu nie poprzestaną na sprawie karnej. Po ustaleniu wszystkich danych dotyczących m.in. liczby osób, którym udostępniono pliki w serwisie Chomikuj.pl i poza nim, sformułowane zostaną zarzuty z powództwa cywilnego.

Co najmniej w dwóch przypadkach wiadomo, że osoby ściągające utwory były także użytkownikami tego serwisu (zarejestrowały się i wykupiły dostęp). W tych przypadkach złamały one regulamin serwisu i do roszczeń odszkodowawczych dojdą te o zapłatę kary umownej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Julian Marajło
  • Julian Marajło
  • 31.12.2011 16:48

Nie ma czegoś takiego jak nielegalna kopiowanie filmów, a przynajmniej nie powinno być. Nie dajcie się zmanipulować.

To, że ja mam możliwości techniczne żeby coś powielić to moja srpawa i nie ma tu mowy o kradzieży. Np. jesli miałbym władzę kopiowania rzeczy martwych, np. mercedesa, albo miksera - to jakbym stworzył taką kopią magiczną różdżką, to to byłaby kradzież? Przecież rzecz oryginalnla byłaby nawet przeze mnie nie tknięta. Nie ma tu mowy o kradzieży PRL się skończył i zaczęła się władza oligarchów i bogaczy, którzy chca tworzyć prawo i je definiować zgodnie ze swoimi partykularnymi interesami a opini publicznej wmawaic co innego.

A tak wogóle to za PRL'u żyło się lepiej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Landrynka
  • Landrynka
  • 01.08.2011 09:20

Wkręcają wały jakieś, bo sezon ogórkowy jest, a poza tym piractwo jest zawsze i wszędzie, każdy o tym wie. I co? Teraz im się zebrało nagle na karanie? Pff to jest żałosne z ich strony, proszę ja was, bo przecież mają te swoje zabezpieczenia praw autorskich i w ogóle. Sama korzystam z chomikuj.pl i jeżeli coś się nie zgadza to przysyłają wiadomość, co jest pewnie oczywiste, a jeżeli producent czy wytwórnia nie zastrzeże sobie u nich praw, no to już nie wina serwisu, tylko osób, które nie zastrzegły tych praw, mam rację? Robią szum i trzodę, a tak naprawdę pewnie kasy im brakuje i szukają jakiegoś wyjścia. Są jak tonący chwytający się brzytwy, takie jest moje skromne zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
HardPlayer
  • HardPlayer
  • 25.06.2011 10:48

To nie zmienia postaci rzeczy, ponieważ bądź co bądź udostępnili te pliki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
julian
  • julian
  • 09.06.2011 10:59

Ta a jak se nagrały te utwory , a nie ściągnęły, i potem wrzuciły na dysk swój wirtualny na tym portalu??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.