Facebook Google+ Twitter

Będą kolejne, wielkie sportowe inwestycje w Łodzi?

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Łodzi, radni omawiali plany największych łódzkich inwestycji – budowy stadionu miejskiego i modernizacji stadionu Widzewa.

Członkowie Komisji z dużym zainteresowaniem słuchali informacji o nowych stadionach. / Fot. Ewelina KoperBudowa stadionu miejskiego przy al. Unii Lubelskiej 2 ma się zakończyć nie wcześniej niż w 2010 r. Na razie trwa przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca inwestycji. Swoje oferty firmy mogą składać do 15 stycznia br. Do tej pory zgłosiły się dwie.

Dyskusja o budowie obiektu trwa od 2007 r. Stadion, wybudowany w miejscu dotychczasowego obiektu ŁKS-u, ma pomieścić aż 35 tys. widzów i kosztować pół miliarda złotych. Jego budowę zrealizuje miasto wspólnie z prywatnym inwestorem.

Radni dyskutowali również o przyszłości Widzewa. Właściciel klubu Sylwester Cacek chce zbudować z własnych środków nowoczesny stadion na wydzierżawionych od miasta (na 25 lat) terenach przy al. Piłsudskiego. Taką umowę zawarł z władzami Łodzi w ubiegłym roku. Teraz Cacek chce w niej wprowadzić kilka zmian, m.in. dopuścić możliwość prowadzenia w tym miejscu również działalności komercyjnej. Widzew wnioskuje także o zwolnienie go z płacenia podatku od nieruchomości, przedłużenie okresu dzierżawy o cztery lata i wnoszenie symbolicznego czynszu.

Na posiedzenia Komisji zawsze przychodzi wiele gości - tym razem byli m.in. senator Maciej Grubski i wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. / Fot. Ewelina KoperNa stadionie można byłoby rozgrywać także mecze o europejskie puchary. Obok obiektu powstanie centrum komercyjne spełniające funkcje m.in. sportowe, handlowe, hotelowe, rozrywkowe i medyczne. Dzięki niemu klub uzyska istotne dofinansowanie.

Pomysł prezesa Cacka spodobał się radnym. Przewodniczący komisji, Witold Skrzydlewski zastrzegł jednak, że najważniejsze, aby w pierwszej kolejności wybudować stadion, a dopiero potem komercyjne obiekty. Zdaniem przewodniczącego, zamiast dzierżawić tereny przy al. Piłsudskiego, Widzew powinien je wykupić od Miasta.

Inny pomysł na inwestycję ma natomiast łódzki senator PO Maciej Grubski, (jeszcze nie tak dawno był przewodniczącym łódzkiej Rady Miejskiej), bardzo zaangażowany w rozwój miejskiego sportu – Miasto nie powinno uciekać od możliwości współuczestnictwa w prowadzeniu spółek sportowych. Takie przypadki z powodzeniem są realizowane w naszym kraju. Taka sytuacja powinna dotyczyć zarówno Widzewa jak i ŁKS-u. Należy wspólnie ponosić ryzyko, ale również odnosić sukcesy - także finansowe. Doraźne rozwiązania w postaci zwolnień od podatków miejskich, przysporzą korzystającym z nich klubom więcej wrogów niż przyjaciół - mówi senator.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.