Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31617 miejsce

Będą mniejsze raty kredytów?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-10-26 09:08

Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, zgodnie z którym klienci banków będą mogli spłacać swoje kredyty hipoteczne zaciągnięte w walutach obcych pieniędzmi kupionymi w kantorze.

Niektórzy zadłużeni zaoszczędzą dzięki temu nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, bo nie będą już uzależnieni od wyższych cen walut w bankach.

Dziś banków, które nie zmuszają do spłaty rat po bankowym kursie, jest niewiele. Wśród największych polskich graczy na rynku kredytów hipotecznych taką możliwość znajdziemy w Deutsche Banku, Fortisie, Millennium i BZ WBK. Warunkiem jest tylko otwarcie rachunku walutowego. DomBank pozwala klientowi spłacić ratę w dowolnym dniu miesiąca, dzięki czemu może on wybrać moment, w którym kurs wydaje mu się najniższy. Natomiast Raiffeisen daje możliwość spłaty rat walutą z kantoru swoim bogatszym klientom, korzystającym z usług typu private banking. Rozważa jednak wprowadzenie jej dla wszystkich.
- Taka forma spłaty kredytu jest dla klientów wygodna - przyznaje Artur Janczur, kierownik zespołu produktów kredytowych w Fortis Banku. - Korzystają z niej ci, którzy zarabiają za granicą, i ci, którzy potrafią kupić walutę po korzystnym dla siebie kursie.

Ile można zaoszczędzić, kupując franki czy euro w kantorze? Według Sabiny Salamon z DB - nawet 10 proc. kosztów wynikających z różnic walutowych. Dla przykładu: klientowi MultiBanku, któremu przyszło wczoraj spłacić ratę, za franka policzono 2,23 zł. W kantorze mógł tego dnia dostać franka o 3 gr taniej. Skutki nie są błahe. Przy kredycie w wysokości 300 tys. zł, zaciągniętym na 30 lat w szwajcarskiej walucie, miesięczna rata wyniesie prawie 1,5 tys. zł. Jeżeli zdecydujemy się na comiesięczną wizytę w kantorze i spłatę kredytu bezpośrednio we frankach, będziemy mogli zaoszczędzić aż 40 zł. Nic dziwnego, że wariant z kantorem znalazł już swoich amatorów. Jerzy Gidelski, który prowadzi kantor wymiany walut we Wrocławiu, codziennie ma klientów przychodzących po "szwajcara".
- To kilkanaście osób tygodniowo. Mówią, że to na spłatę rat - mówi.

Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz uważa, że umożliwienie spłaty rat gotówką z kantoru będzie dla banków jednym ze sposobów na odróżnienie się od rywali w sytuacji rosnącej konkurencji na rynku. Podobnego zdania jest Mateusz Ostrowski, doradca z Open Finance. - Różnice kursowe to dla banków źródło dodatkowych zysków. Dlatego niechętnie z niego rezygnują - mówi. - Jednak konkurencja może spowodować, że kolejne banki powoli będą się na to decydowały.

Banki zminimalizowały już swoje marże na kredytach hipotecznych (dziś nie przekraczają one 1 proc.), potrzebują więc innych sposobów kuszenia klientów. Wartość kredytów udzielonych w walutach obcych przekroczyła już 60 mld zł. (ŁP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.