Facebook Google+ Twitter

Będą nas leczyć lekarze bez stażu i z krótszą specjalizacją?

Resort zdrowia zastanawia się, jak zwiększyć liczbę lekarzy. Sposobem ma być likwidacja stażu podyplomowego i lekarskiego egzaminu państwowego oraz skrócenie czasu trwania specjalizacji.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Stethoscope_1.jpg&filetimestamp=20070224122722 Obecnie każdy absolwent kierunku lekarskiego musi odbyć 13-miesięczny staż. W jego trakcie zdobywa umiejętności praktyczne. Zdaniem Mateusza Joba ze Stowarzyszenia Hipokrates na studiach przyszły lekarz zdobywa tylko wiedzę teoretyczną. Nawet obowiązkowe praktyki zawodowe nie zawsze pozwalają na poznanie zawodu. Dopiero staż daje taką szansę.

Staż ma zniknąć w 2018 roku. Oznacza to, że studenci, którzy wybierają się na medycynę w przyszłym roku, będą ostatnim rocznikiem, który go odbędzie.

Jak czytamy w "Gazecie Prawnej" samorząd lekarski oraz studenci kierunków medycznych krytycznie odnoszą się do planowanych zmian. Zgodnie twierdzą, że projekt ustawy należy odrzucić w całości. Podkreślają, że zmiana programów nauczania wiąże się z kosztami, a praktyki w klinikach pozwalają tylko na kontakt z wybranymi grupami pacjentów. Odmiennego zdania jest Ministerstwo Zdrowia, które twierdzi, że takie rozwiązanie skróci czas nauki lekarzy i zwiększy ich napływ do systemu.

Sporną kwestią jest także proponowane zniesienie lekarskiego egzaminu państwowego. -Egzamin jest obecnie najbardziej obiektywnym sposobem oceny umiejętności lekarza. Zastąpienie go jakąś inną formą sprawdzania wiedzy grozi utratą tego obiektywizmu- uważa Mateusz Job.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mk
  • mk
  • 10.09.2010 12:13

beda nas leczyc lekarze bez doswiadczenia, wydajacy zle diagnozy, przepisujacy zle leki...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.09.2010 13:14

Ale wszyscy moi znajomi, którzy już rozpoczęli studnia nie mają prawa do tych udogodnień.
Polska rzeczywistość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.