Facebook Google+ Twitter

Będą obowiązkowe testy psychologiczne na prawo jazdy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-23 10:51

Resort transportu przedstawił założenia reformy szkoleń kierowców. Kandydaci na kierowców będą musieli przejść obowiązkowe badania psychologiczne – przewiduje projekt, przygotowywany przez Ministerstwo Transportu.

fot. APPWczoraj na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury po raz pierwszy resort transportu zaprezentował założenia nowego modelu szkolenia i egzaminowania kierowców, który miałby obowiązywać od 2008 roku. Już niedługo propozycje zmian będą przedstawione rządowi do zatwierdzenia. Obowiązkowe badania psychologiczne to nie jedyny pomysł ministerstwa mający zmniejszyć poziom agresji na polskich drogach.

Resort chce także, by początkujący kierowca poddawany był dwuletniemu okresowi próby, podczas którego nałożone będą na niego ograniczenia w prowadzeniu pojazdu i specjalny nadzór. Ministerstwo ocenia, że wprowadzenie takich zmian przyniesie w krótkim czasie spadek liczby wypadków o 20 procent.

Odpowiedzialnej i kulturalnej jazdy przyszli kandydaci na kierowców mieliby uczyć się już od szkoły podstawowej. W tym celu przywrócone zostałyby karty: rowerowa i motorowerowa, a otrzymanie tej pierwszej byłoby szkolnym obowiązkiem. Ponadto dla młodzieży przystępującej do kursu na prawo jazdy przed ukończeniem 18. roku życia przewidziano rozszerzony program szkolenia obejmujący jazdę z osobą towarzyszącą. Młodociani kierowcy po zdaniu egzaminu przez rok będą mogli jeździć tylko w obecności takiej osoby. Resort chce też, by osoby, które po raz pierwszy zdały na prawo jazdy A1,A, B1 lub B przez pierwsze siedem miesięcy używały oznakowanego pojazdu, były szkolone na dodatkowych kursach, nie mogły wykonywać pracy zarobkowej jako kierowca i nie mogły przekraczać wyznaczonych limitów prędkości. Obowiązywałby je też dwuletni okres próby, w którym przewidziano kursy reedukacyjne po dwukrotnym wykroczeniu i cofnięcie uprawnień za trzecim razem lub w przypadku popełnienia jednego przestępstwa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.10.2007 10:22

A ci wszyscy politycy niech se dają spokój!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.10.2007 10:21

Ja zapisałam sie na prawko w sierpniu.Najpierw powiedziano mi że będę zdawała w grudniu a teraz że w styczniu.I na dodatek jakieś głupie zmiany.Więc po co ja się uczę teraz tych testów jak ma być coś innego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.