Facebook Google+ Twitter

Będą prywatne studia dla lekarzy? "Obniży się jakość kształcenia"

Niepubliczne uczelnie chcą otwierać wydziały medyczne. Prywatne studia dla lekarzy mają poprawić sytuację w resorcie zdrowia i spowodować tzw. inflację dyplomu lekarza. Można się jednak zastanowić, czy społeczeństwo zaufa lekarzom zaocznym?

 / Fot. By Tomasz Sienicki  [user: Spis , mail: tomasz.sienicki w gmail.com] (Praca własna) [Domeny publicznej ], via Wikimedia CommO uprawnienia niezbędne do otworzenia wydziałów medycznych i kształcenia lekarzy stara się kilka niepublicznych uczelni, m.in. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach czy Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Polska Komisja Akredytacyjna sprawdzi, czy wymienione uczelnie dysponują odpowiednią kadrą i są w stanie zorganizować studentom zajęcia w szpitalu klinicznym. Jak się okazuje, nie do końca - PKA wydała już negatywną opinię Uczelni Łazarskiego.

Pomysł z prywatnymi studiami medycznymi jest niepokojący. "Jeżeli kierunki lekarskie będą otwierane na uczelniach niemedycznych, jakość kształcenia się obniży" - uważa Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W powszechnej opinii tak odpowiedzialne i ciężkie studia jak choćby wymieniona medycyna czy prawo, powinny być dostępne wyłącznie na państwowych uczelniach. Czy lekarzem może być ktoś, kto chodził na zajęcia 4 dni w miesiącu na studiach zaocznych? Powstaje także pytanie dla kogo miałyby być przeznaczone takie studia. Gdyby prywatne uczelnie oferowały kształcenie nie tylko w wymiarze dziennym, ale także zaocznym, to jak pracujący studenci mieliby realizować obowiązkowe zajęcia w szpitalu?

Wiadomo na pewno, że coś zrobić trzeba, ponieważ w tym momencie w Polsce przypada 2,2, lekarza na tysiąc mieszkańców. Ponad 8 tys. lekarzy przekroczyło już 70. rok życia, a drugie tyle - 50. rok życia. Jeśli Ci lekarze przejdą w jednym momencie na emeryturę, powstanie dziura.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.