Facebook Google+ Twitter

Będą ulgi od darowizn?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-09-06 20:01

Burzliwa dyskusja podczas sejmowej komisji finansów publicznych zakończyła się kompromisem. Ulga od darowizn dla osób prawnych nie zostanie zniesiona - zakłada przyjęta przez komisję poprawka.

fot. www.sxc.huPrzedsiębiorcy będą mogli odliczyć sobie 10 procent od podatku za przekazanie darowizny na rzecz organizacji działającej na terenie całej Unii Europejskiej.

Całe zamieszanie, jak tłumaczył wiceminister finansów Jarosław Neneman, spowodowała Komisja Europejska, która odniosła się krytycznie do faktu, że ulga od darowizn obejmuje jedynie wpłaty dokonane na rzecz organizacji działających w Polsce. Dlatego rząd zaproponował zniesienie tej możliwości. Sprzeciwiali się temu m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej.

Kompromis, jak się okazało, jest bardzo prosty. W projekcie ustawy podczas posiedzenia komisji finansów zapisano, że ulgę będzie można odliczać od darowizn dokonanych na rzecz nie tylko tych organizacji, które działają na terenie Polski, ale w całej Unii Europejskiej.

- Teraz i darowizny są zachowane i Unia Europejska jest zadowolona - mówił w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. KB (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Czyli jest to zwykła lipa - ta charytatywność...
Załóżmy - na świecie nigdy nie było odpisów czy ulg podatkowych. I co? W żadnym państwie nie byłoby fundacji? A ja myślałem, że osoby prywatne i firmy tak z dobrego serca. Rozgonić całe to wredne towarzystwo, ustalić wyższe podatki i mieć pieniądze na operacje ratujące życie. A nie jak teraz - żebranie na operację, a bogacze podczas balu wrzucaja coś do kapelusza... Wot kapitalizm!!! A gdyby policzyć fundusze fundacji - budynek, czynsz, samochody, pensje, nagrody, sprzęt komputerowy, wyjazdy zagraniczne... Oczywiście przewaliki na każdym kroku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz dużo racji w tym pytaniu. Prowadzę bardzo często akcje harytatywne i niestety potwierdzam fakt trudności w gromadzeniu środków. Czasami potencjalny darczyńca reaguje dopiero na wiadomość, że część kwoty może odliczyć od podatku. Podyktowane jest to chyba nie wolą niesienia pomocy ale uszczuplenia fiskusa. Ulga podatkowa od darowizn dodatkowo powoduje problem z rozliczaniem deklaracji a Urząd Skarbowy zbyt często kwestionuje poprawność udokumentowania wpłaty. Organizacje pozarządowe też protestują przeciwko zniesieniu ulg bo doskonale zdają sobie sprawę, że tak naprawdę to mało kto wpłaci im pieniądze z dobroci i woli pomagania .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę mnie oświecić - dlaczego, jeśli proponuje się zlikwidowanie ulg podatkowych albo ich ograniczenie, to darczyńcy protestują i grożą, że nie będą wspaniałomyślni - dadzą mniej albo wcale?
Jeśli daję 100zł i otrzymuję 20 zł zwrotu, to po likwidacji ulg mogę dać 80 zł i będzie to z mojej strony ten sam wysiłek chrześcijańskiego miłosierdzia. Dlaczego nie mam dać wcale? Czy to znaczy, że gdyby od samego początku nie było ulg pod. to niemal nikt nie dawałby na fundacje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.