Facebook Google+ Twitter

Będzie bezpłatne mleko dla uczniów

Od września tego roku każde dziecko uczęszczające do podstawówki będzie mogło bezpłatnie pić w szkole białe mleko, zaś za mleczka smakowe będzie płacić dużo mniej niż dotychczas. Możliwość bezpłatnego serwowania mleka w szkołach jest następstwem decyzji Senatu RP, który bez poprawek przyjął stosowną ustawę.

Jak podaje Agencja Rynku Rolnego, od 1 września 2007 r., na podstawie Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych będą udzielane dopłaty krajowe do spożycia mleka i przetworów mlecznych w szkołach podstawowych. Dzięki temu w roku szkolnym 2007/2008 uczniowie uczęszczający do szkół podstawowych będą mogli otrzymać:
- mleko bez dodatków smakowych - bezpłatnie;
- mleko smakowe, jogurt naturalny, twarogi, twarożki lub sery - po obniżonych cenach.

Wampiry też lubią mleko - Halloween w Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie. / Fot. Robert KolebukTak więc uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość bezpłatnego wypicia białego mleka, np. w kartonikach ze słomką o poj. 200 ml. Oczywiście dzieci zdecydowanie wolą mleczka smakowe (czekoladowe, waniliowe, truskawkowe czy karmelowe). Dzięki temu, że kartonik białego mleka będzie bezpłatny, tym samym mniej trzeba będzie zapłacić w szkole za mleczka smakowe.

Aby skorzystać z mechanizmu dopłat i jednocześnie uwolnić się od nadmiaru biurokracji szkoły mogą przystąpić do specjalnych programów. Jednym z takich programów jest akcja Mleko z klasą mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci.

Zmieniona regulacja prawna wchodzi w życie za dwa tygodnie, ale już teraz warto dopełnić wszelkich formalności i zaoferować mleko najmłodszym od pierwszego dnia nauki. Nadal można skorzystać z programu Wspólnej Polityki Rolnej "Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych", który realizowany jest za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego.

Wnioskodawcą w tym programie może być:
a. placówka oświatowa,
b. władza działająca w imieniu placówki oświatowej,
c. organizacja działająca w imieniu placówki oświatowej,
d. dostawca.

Wnioskodawcy uczestniczący w programie unijnym "Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych” mogą ubiegać się o:
- dopłatę krajową do spożycia mleka i przetworów mlecznych w szkołach podstawowych,
- dofinansowanie ze środków Funduszu Promocji Mleczarstwa do spożycia mleka i przetworów mlecznych w przedszkolach i gimnazjach.

ARR udziela dopłat zatwierdzonym przez Oddziały Terenowe ARR Wnioskodawcom, którzy w czasie roku szkolnego, tj. od września do czerwca organizują dostawy mleka i przetworów mlecznych do przedszkoli i szkół podstawowych i gimnazjów. Jest to więc szansa dla zakładów mleczarskich i firm handlowych na znalezienie niezwykle rozległego rynku zbytu, a dla szkół na rozwinięcie ich funkcji opiekuńczych.

Według wyników badań ogłoszonych w "American Journal of Clinical Nutrition" mleko pomaga osobom ćwiczącym fizycznie w spalaniu większej ilości tłuszczu, a jednocześnie sprzyja wykształceniu większej masy mięśniowej. Może te argumenty przekonają naszą młodzież do picia mleka w szkole.

Pełna informacja o programie dopłat znajduje się na na stronie http://www.arr.gov.pl/, natomiast informacja o programie "Mleko z klasą" pochodzi z Gablotki Szkolnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przemilczane, niemedialne. A ważne! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.