Facebook Google+ Twitter

Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Afganistanie?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-19 18:34

Najprawdopodobniej odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w Afganistanie. Wszystko wskazuje na to, że Hamid Karzaj otrzymał 48 procent głosów, a nie jak wcześniej ogłoszono - 55 procent.

O takim rezultacie wyborów poinformowali śledczy z afgańskiej komisji wyborczej, którzy badają fałszerstwa w przeprowadzonym 20 sierpnia głosowaniu.

Do zwycięstwa w pierwszej turze potrzebnych było Karzajowi ponad 50 procent głosów. Ostateczną decyzję o zorganizowaniu drugiej tury wyborów podejmie jednak Niezależna Komisja Wyborcza w Kabulu.

Karzaj był już pewien zwycięstwa. Wstępne wyniki wyborów mówiły nawet o 55-procentowym poparciu dla obecnego prezydenta Afganistanu. Nakazano jednak ponowne przeliczenie 10 procent głosów i Komisja do spraw Skarg Wyborczych, badająca nieprawidłowości - odrzuciła głosy oddane w 210 lokalach wyborczych. Przedstawiciele ONZ mówili, że skala oszustw mogła sięgnąć nawet 30 procent głosów.

Oznacza to, że obecny prezydent Afganistanu będzie musiał zmierzyć się w walce o reelekcję z byłym ministrem spraw zagranicznych tego kraju - Abdullahem Abdullahem.

Karzaj przyznał, że podczas wyborów doszło do nieprawidłowości, ale odrzuca oskarżenia o masową skalę oszustw. Twierdzi, że wygrał wybory już w pierwszej turze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.