Facebook Google+ Twitter

Będzie elektryzujący proces o grunt w Żarnowcu?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-06-16 07:34

Firma Polish Power nie ma zamiaru rezygnować z ponad 60 ha pod Żarnowcem. Choć PP nigdy nie wybudowała żadnej elektrowni, jednak wierzy w sukces na Pomorzu. Jest zdecydowana walczyć nawet w sądzie z zarządem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czy sprawa skończy się procesem?

Władze PSSE mówią krótko - rada nadzorcza podjęła uchwałę o niezaakceptowaniu spółki Polish Power jako nabywcy nieruchomości. Decyzja jest ostateczna.
- Oferta przetargowa, jaką przedstawiła nam firma Polish Power, była po prostu żenująca - odpowiada Terasa Kamińska, prezes PSSE. - Nie wynikało z niej nawet, że są w stanie pokryć wydatki zakupu działki, a co dopiero sfinansować tak wielką inwestycję. Żadna firma czy spółka Skarbu Państwa nie zaakceptowałaby takiego inwestora.
Prezes PP, Tadeusz Kilian, nie przyjmuje do wiadomości decyzji rady nadzorczej PSSE i twierdzi, że prawo jest po jego stronie.

- Zawarliśmy już porozumienie z niemieckim koncernem Steag - mówi Kilian. - Czemu strefa nam nie ufa, kiedy zaufał nam poważny inwestor branżowy, tego nie rozumiem.

Jak twierdzi, 40 proc. udziałów w PP ma objąć Steag, niemiecka firma, w której pośrednio zaangażowane są niemieckie koncerny energetyczne E.ON i RWE. Umowa nie została jednak jeszcze podpisana. Steag ma też w razie potrzeby pomóc Cochco (udziałowiec Polish Power) w zdobyciu kapitału na realizację inwestycji. Źródła własne mają pokryć do 25 proc. wydatków, czyli 250 mln euro. Resztę ma stanowić finansowanie zewnętrzne. PP nie ujawnia jednak z jakich źródeł.
- Dla nas sprawa jest zakończona, a jeśli pan Kilian nie akceptuje decyzji rady, to już jego problem - kwituje Kamińska.

Aby uwierzytelnić się w oczach mediów oraz władz PSSE, po miesiącach milczenia, Polish Power zdecydowało się na uchylenie rąbka tajemnicy o swoim pochodzeniu. PP to spółka powołana w Polsce w ubiegłym roku przez zarejestrowaną w Luksemburgu firmę Cochco, której udziałowcami są osoby fizyczne i KPM Investment - także luksemburska spółka. Wśród udziałowców Cochco jest Tadeusz Kilian. Jak sam przyznaje, Cochco nie prowadziło dotychczas żadnej działalności. Sam Kilian przedstawia się jako międzynarodowy biznesmen, który w latach 70. wyemigrował z Polski i prowadził działalność w USA, Niemczech, Anglii, Szwajcarii oraz Luksemburgu. Jaką? Może dowiemy się za kilka miesięcy.
Robert Kiewlicz Jacek Klein

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.