Facebook Google+ Twitter

Będzie film o papieżu Franciszku. Powstaje przy udziale Polaków

Obraz zostanie nakręcony w Argentynie, we Włoszech i w Polsce. Pokaże m.in. realistyczne sceny z pobytu księdza Bergoglio w Europie, gdzie robił studia doktoranckie. W filmie zagra kilku polskich aktorów, a część zdjęć powstanie w Polsce.

 / Fot. Wikimedia CommonsPapież Franciszek, choć zaledwie pół roku sprawuje swój pontyfikat, dokonał już tak wiele zmian w Kościele, że - według części watykanistów - można mówić o rewolucji. Niemal codziennie zaskakuje zapowiedziami potrzeby zmian w pracy księży i biskupów, uruchamia wyobraźnię wiernych nowym spojrzeniem na życie Kościoła, ruszył z miejsca zatwardziały od wieków tradycjonalizm w Watykanie, reformuje Bank Watykański i Kurię Rzymską. Wprowadza nowe i zaskakujące zwyczaje w pracy papieża, tchnął nowego ducha w kontaktach z wiernymi. Mówi w homiliach prostym językiem i nie szczędzi żartów.

Dał się zachwycić i zauroczyć sobą tak bardzo, że artyści i filmowcy z kilku krajów, postanowili nakręcić o nim dokument. Podjęto prace nad wspólnym argentyńsko-włosko-hiszpańsko-polskim filmem fabularnym, który pokaże dzieciństwo, młodość i posługę kapłańską o. Jak ustalono - część zdjęć powstanie również w Polsce.

Reżyserem biograficznej opowieści kinowej, o życiu obecnego papieża, której nadano roboczy tytuł "Historia księdza", jest ceniony w świecie filmowym Alejandro Agresti, z Argentyny. Ten argentyński twórca zdobywa w ostatnich latach coraz silniejszą pozycję również w Stanach Zjednoczonych Ameryki, głównie dzięki swojemu filmowi "The Lake House" z piękną amerykańską aktorką filmową, Sandrą Bullock i Keanu Reevesem.

Główną postać obrazu, Jorge Bergoglio zagra 37-letni argentyński doświadczony aktor, Rodrigo de la Serna. Scenariusz filmu jest już gotowy, a prace nad całością produkcji są bardzo zaawansowane. Pierwsze zdjęcia rozpoczną się w kwietniu 2014 roku. Zaplanowano realizację całości w szybkim tempie. Premiera ma odbyć się najprawdopodobniej jesienią 2014 roku. Film przygotowywany jest z myślą o dystrybucji w wielu krajach świata.

Nakręcony zostanie – według założeń - w Argentynie, we Włoszech oraz w Polsce, gdzie zaplanowano nagranie realistycznej sceny, która opowiada o pobycie księdza Bergoglio w Europie. Pod koniec lat 70. XX wieku przyjechał do Niemiec na studia doktoranckie.

Wiadomo, że w filmie ma zagrać również kilka polskich aktorów, ale szczegóły i nazwiska nie są jeszcze ujawniane. Twórcy nie ujawniają także informacji, w którym momencie lub czasie, zakończy się filmowa opowieść o papieżu Franciszku.

Na razie ujawniono, że w filmie będzie przedstawione dzieciństwo Jorge Bergoglio w Buenos Aires oraz włoskie korzenie jego rodziny, która pochodzi z Piemontu w północno-zachodnich Włoszech, skąd wyjechała z wielkiej biedy. Ważne wątki filmu mają dotyczyć m.in. spotkania z Europą, okresu dyktatury w Argentynie i przyjaźni Jorge Bergoglio z żydowskim rabinem Abrahamem Skórką.

- Film pozwoli zrozumieć osobowość papieża Franciszka i przybliży kontekst kraju oraz okoliczności, w jakich on dorastał i przez wiele lat żył - powiedział polski koproducent (były dziennikarz) Piotr Dziubak. Jak podkreślił - trzeba pamiętać, że dzisiejszy papież doświadczył życia w czasie argentyńskiej dyktatury.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.