Facebook Google+ Twitter

Będzie kino Olsztyn we Włochach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-28 18:54

Zdewastowane kino Olsztyn przy ul. ks. Chrościckiego we Włochach znów będzie wyświetlać filmy. Od lat 90. nikt się nim nie interesował. W tym tygodniu władze dzielnicy podpiszą umowę na remont kultowego budynku, w którym kino działało jeszcze przed wojną.

 / Fot. Tiwwal/HolmaPrzetarg na renowację stylowej kamienicy został rozstrzygnięty w ubiegłym tygodniu. Zwyciężyło konsorcjum warszawskich spółek Tiwwal oraz Holma. Podpisanie z nimi umowy może nastąpić najwcześniej 30 sierpnia, bo tego dnia mija czas na wniesienie ewentualnego protestu przez przegrane firmy.

- Wykonawca zobowiązał się, że wejdzie na budowę już 14 dni po podpisaniu umowy. W pierwszej kolejności ogrodzi i zabezpieczy budynek - zdradza burmistrz Włoch Michał Wąsowicz (PiS).

Dzielnica ma zagwarantowane w tegorocznym budżecie 500 tys. zł na tę inwestycję. Początkowo szacowano, że cały remont pochłonie ok. 2 mln zł. Z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny, koszt podskoczył aż do 3,7 mln zł. Tyle w sumie będzie kosztowało przywrócenie dawnej świetności budynkowi, w którym mieściło się legendarne kino Ada. Powstało ono 1928 albo 1929 roku. Po wojnie zmieniło nazwę na Olsztyn. Tu mieszkańcy Włoch mogli zobaczyć swój pierwszy film w życiu.

Dawne kino Olsztyn / Fot. PolskapresseJednak w latach 90. budynek popadł w ruinę. Dziś zieje dziurami po wybitych szybach i kontrastuje z okolicznymi domami odrapaną fasadą. Do niedawna zbierali się w nim bezdomni i chuligani, urządzali tu awantury i wzniecali pożary. Z tego powodu mieszkańcy ulic Łuki Wielkie, Globusowej, Obrońców Pokoju i Chrościckiego nie czuli się bezpieczni. Naciskali na kolejne władze dzielnicy, by rozwiązały problem. Tyle że radni przez wiele lat nie mogli się dogadać, co zrobić z ruiną: zburzyć, sprzedać czy wyremontować. Dopiero na początku tego roku ustalono, że kino będzie jednak reaktywowane. Będą w nim 63 miejsca. Ale to nie wszystko. Do głównego budynku zostanie dobudowane szklane skrzydło, w którym powstanie kawiarenka. Będzie tam też miejsce na salę koncertową oraz sale do pracy z młodzieżą i dziećmi, bo budynek ma być filią Domu Kultury Włochy i ożywić kulturalną pustynię w tej części dzielnicy.

- Teraz, oprócz pójścia do biblioteki, nie ma co tu robić. Przydałoby się miejsce, do którego można zabrać rodzinę w niedzielę lub odpocząć po pracy - chwali pomysł otwarcia kina Ewa Komorowska, mieszkanka ul. Globusowej we Włochach.

Wykonawca ma 15 miesięcy na ukończenie prac od chwili wejścia na budowę. Pierwszy seans mógłby się zatem odbyć już w grudniu 2008 roku, a nie w 2009 roku, jak pierwotnie planowano.

Aleksandra Paulska, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.