Facebook Google+ Twitter

Będzie łatwiej o kredyt? Banki same zdecydują, który klient jest wiarygodny

Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczyna dziś konsultacje, których wynikiem ma być likwidacja restrykcyjnej "Rekomendacji T".

Komisja Nadzoru Finansowego / Fot. KNFPod przewodnictwem Andrzeja Jakubiaka zbiera się dziś Komisja Nadzoru Finansowego. Rozpoczynające się dziś konsultacje mają potrwać około miesiąca i w efekcie końcowym pozwolić bankom na samodzielne decydowanie o tym komu i z jakim ryzykiem udzielają kredytów.

Komisja Nadzoru Finansowego / Fot. KNF"Rekomendacja T" miała ustrzec banki przed wzrostem niespłacanych kredytów. Regulacja mówiła, że osoby o dochodach na poziomie średniej krajowej nie dostaną kredytu, jeśli suma rat wszystkich obciążeń w instytucjach finansowych przekroczy 50 proc. zarobków. Banki protestowały, a rynek zareagował na sytuację bardzo szybko. KNF zauważył znaczny spadek udzielania kredytów. Instytucje bankowe zresztą poradziły sobie i z tą sytuacją. Tworząc mikro spółki zależne, do udzielania pożyczek - których to "Rekomendacja T" nie objęła.

"Pracujemy nad tym, żeby ułatwić możliwość udzielania kredytu konsumpcyjnego, zwłaszcza tych o najniższych nominałach" = powiedział przewodniczący KNF, Andrzej Jakubiak serwisowi Newseria.

Pod koniec roku przewodniczący KNF zapowiedział także prace nad "Rekomendacją S", która wprowadziła ograniczenia dla kredytów hipotecznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zmiany dotyczące obu rekomendacji powinny wejść w życie od stycznia 2013. Będzie to na pewno spory bodźiec dla przygasającej gospodarki.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kiedy weszła w życie rekomendacja T w zasadzie wszystko się zmieniło na tym rynku. http://www.mieszkania4u.pl/wplyw-rekomendacji-t-na-rynek-mieszkaniowy-w-polsce.html. Wprawdzie Komisja Nadzoru Finansowego starała się wszystkich przekonać, że jej przepisy nie wpłyną na spowolnienie tego rynku, to akurat było odwrotnie. Bo jak miało nie być skoro rekomendacja T podnosiła naliczanie zdolności kredytowych oraz podniosła wkład własny starających się o kredyt na dom czy też kredyt na mieszkanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.