Facebook Google+ Twitter

Będzie łatwiej podróżować między Polską a Rosją?

Do niedawna popularne były rejsy statków i wodolotów z Trójmiasta i Elbląga do Bałtijska i Kaliningradu w Rosji. Wycieczki i przejazdy bez wiz w nowej Polsce cieszyły się wielkim powodzeniem.

Unia Europejka patrzy na Europejczyków przyjaznym okiem. Stwarza warunki normalnego rozwoju we wszystkich dziedzinach, utrzymywania dobrych wzajemnych stosunków między państwami-sąsiadami, a tam gdzie potrzeba, daje środki na rozwój. W niedługim czasie w przygranicznych rejonach polsko-rosyjskich, m.in. na terenie byłych Prus Wschodnich, powstaną warunki prawne do wzajemnych kontaktów, gmin i ludzi. Niedługo mieszkańcy północno-wschodnich gmin woj. warminsko-mazurskiego oraz Trójmiasta i okolicznych powiatów, położonych w obszarze większym niż 30 km od granicy (większym, bo udało się załatwić to w UE, za naszej prezydencji), będą mogli bez wiz jeździć do Obwodu Kaliningradzkiego.

Jeszcze nie tak dawno bardzo popularne były rejsy statków i wodolotów z Trójmiasta i Elbląga do Bałtijska i Kaliningradu. Wycieczki i przejazdy bez wiz w nowej Polsce cieszyły się wielkim powodzeniem. Ale wizy do Rosji wprowadzono ponownie po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Z ruchu bez wiz wcześniej chętnie korzystali mieszkańcy pasa przygranicznych gmin. Po stronie rosyjskiej kupowali produkty tańsze niż u nas, m.in. papierosy, alkohol i benzynę, a Rosjanie wybierali znacznie szerszą paletę zakupów - ubiory, obuwie, wyroby RTV i spożywcze. Teraz, po kilku latach przerwy, powstała znów możliwość powrotu do wcześniejszych dobrych lat wzajemnej wymiany. Przed dwoma dniami, taką możliwość stworzyli szefowie - MSZ Polski i Rosji, którzy podpisali w Moskwie, umowę o małym wzajemnym ruchu granicznym.

Po ratyfikacji przez parlamenty obu państw, umowa wejdzie w życie - prawdopodobnie przed sezonem turystycznym 2012 r. Cieszą się na jej wejście samorządowcy gmin wiejskich i miejskich. Wiadomo - ruszą inwestycje i zacznie szerzej rozkręcać się biznes, zwłaszcza hotelarski, gastronomiczny a także przemysłowy. Delegacje samorządowo-biznesowe już lustrowały tereny nowoczesnego, z prawdziwego zdarzenia, Elbląskiego Parku Technologicznego, który powstaje na rozległym obszarze byłego poligonu wojskowego w Elblągu. Za kilka lat zacznie on tworzyć nowe miejsca pracy dla elblążan i mieszkańców okolic. Obecnie już przyciąga zainteresowanie inwestorów polskich i zagranicznych, w tym rosyjskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.