Facebook Google+ Twitter

Będzie łatwiej zdobyć "prawko"?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-15 20:38

9 czerwca weszły w życie nowe zasady obowiązujące podczas egzaminów na prawo jazdy. Zmiany mają upraktycznić sprawdzian umiejętności kierowcy, skrócić kolejki w Ośrodkach Ruchu Drogowego i oszczędzić niepotrzebnego stresu zdającym.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP- Do najistotniejszych zmian należy zaliczyć skrócenie czasu egzaminu z 40 do 25 minut, jeśli egzaminator nie będzie miał przeciwwskazań dotyczących przebiegu egzaminu. Już na początku egzaminu napotkamy zmiany. Teraz nie trzeba sprawdzać wszystkich elementów w pojeździe, lecz jeden losowo wybrany przez system komputerowy. Taki system już obsługujemy - mówi Mariusz Prasek, dyrektor Poznańskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Postanowiono bardziej skupić się na praktycznej części egzaminu. Utrudniono nieco egzamin na polu manewrowym. W trakcie ruchu na łuku nie można już przekroczyć linii - grozi to oblaniem egzaminu. Podobnie jest z pachołkami. Każdy sygnał potwierdzający, iż kierowca nie poradziłby sobie w jeździe w wąskich przestrzeniach, parkowaniu czy wymijaniu grozi niezdaniem egzaminu. Z jednej strony ułatwiono, z drugiej utrudniono.

- Egzaminator obecnie ma obowiązek, podkreślam obowiązek, informowania zdającego o przebiegu egzaminu w czasie jego trwania. Jeśli zdający popełni błąd, zostaje o tym spokojnie poinformowany. Jeśli ostrzeżenie nie poskutkowało i błąd został powtórzony, egzamin nie zaliczono. Z badań psychologów wynikało, iż napięcie emocjonalne między 25 a 40 minutą niejednokrotnie uniemożliwiało skupienie się na jeździe - dodaje Mariusz Pasek.

Skrócenie egzaminu i jego upraktycznienie pozwoli obu stronom na przyspieszenie całego procesu i bezstresowe zdanie egzaminu. Nowe egzaminy mają pokazać czy kierwca opanował materiał i potrafi to udowodnić. Bez żadnej kratorżniczej wycieczki przez 40 minut, w niepewności o los swojego egzaminu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

poprawka....
np. za to że najpierw zapiął pasy jak zdający wsiadł do auta, a miał najpierw ustawić sobie lusterka!!!
Przperaszam za pomyłkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I nadal egzaminator będzie mógł usadzić zdającego z byle powodu...np. za to że najpierw zapiął pasy jak wsiadł do samochodu a nie zapiął pasów...żenada z tym prawkiem w Polsce jest....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.06.2009 23:52

Może i skróci kolejki, ale nie zmniejszy liczby wypadków na drogach, a na tym powinni chyba skupić się najbardziej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tam, egzamin wciąż trwają tyle samo i tyle samo wysiłku kosztują każdego z kursantów...propaganda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.