Facebook Google+ Twitter

Będzie międzynarodowa kontrola w irańskim zakładzie wzbogacania uranu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-25 12:33

Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej skontrolują drugi irański zakład wzbogacania uranu. Czterech ekspertów przybyło już do Teheranu. Zachód podejrzewa, że Iran dąży do zbudowania broni atomowej. Ten wszystkiemu zaprzecza.

Inspektorzy jeszcze dzisiaj udadzą się do drugiego zakładu wzbogacania uranu. Znajduje się on wewnątrz góry 160 kilometrów na południowy-zachód od Teheranu. Według władz kraju na razie trwają w nim eksperymenty, a za półtora roku ruszy 3 tysiące wirówek. Eksperci chcą sprawdzić, czy wzbogacany tam uran będzie służył do zbudowania broni atomowej, czy tak jak twierdzi Iran, wyłącznie na potrzeby elektrowni jądrowej.

Iran ujawnił budowę we wrześniu. Wówczas Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja potępiły go i uznały, że narusza rezolucję ONZ-tu. Zażądały także zgodny na przeprowadzenie inspekcji. Podejrzane im się wydało to, że Iran poinformował Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o istnieniu zakładu rok po rozpoczęciu jego budowy. Teheran twierdzi, że działał zgodnie z układem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Jest w nim napisane, że o budowie zakładu trzeba poinformować pół roku przed jego uruchomieniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.