Facebook Google+ Twitter

Będzie muzeum stosunków polsko-niemieckich?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-05 18:01

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że Polska i Niemcy powinny być prekursorami w staraniach o wypracowanie wspólnej europejskiej kultury pamięci. Zdaniem Radosława Sikorskiego taka placówka mogłaby mieścić się w Berlinie.

Wśród projektów, które mogłyby temu służyć, Sikorski wymienił między innymi sieć "Pamięć i Solidarność", muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także nową inicjatywę - powołanie muzeum stosunków polsko-niemieckich.

Minister Sikorski podkreślił, że jeżeli Europa chce mówić jednym głosem, potrzebuje wspólnej pamięci historycznej. Centralne miejsce w procesie jej tworzenia powinna zajmować pamięć o ofiarach obu XX-wiecznych totalitaryzmów.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, wspólna europejska pamięć potrzebuje symboli, ale nie mogą one być oderwane od kontekstu historycznego. Zaapelował, by obchodząc w przyszłym roku 20. rocznicę upadku Muru Berlińskiego, pamiętać o, jak to określił, dziesięcioleciach walki o wolność w krajach dawnego bloku socjalistycznego, w tym takich wydarzeniach, jak wybór Karola Wojtyły na papieża i rewolucję "Solidarności".

Radosław Sikorski wygłosił w Berlinie wykład z cyklu poświęconego kulturze pamięci w Europie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.