Facebook Google+ Twitter

Będzie nowy spot KE poświęcony 20. rocznicy upadku komunizmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-18 17:23

Jutro pojawi się nowy spot Komisji Europejskiej poświęcony 20. rocznicy upadku komunizmu - poinformował w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

- Nie wyobrażam sobie, żeby w filmie nie było mowy o „Solidarności” i papieżu Janie Pawle II - powiedział minister Sikorski.

W poprzednim, 3-minutowych spocie Polsce poświęcono kilka sekund. Nie było w nim mowy o "Solidarności" ani o wyborach z 4 czerwca, które doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny. Były tylko migawki z przemówienia generała Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego stan wojenny, a następnie demonstracja, która miała ilustrować tamte wydarzenia - tyle że jej uczestnicy trzymali transparent z napisem "Gazeta Polska", a pismo to powstało w 1993 roku.

Przeciwko filmowi ostro zaprotestowały polskie władze. Ambasador przy Unii Europejskiej Jan Tombiński napisał list do Komisji, w którym zażądał szybkiej i zdecydowanej reakcji. Wyrażając rozczarowanie brakiem profesjonalizmu, wyliczył błędy w filmie i brak wzmianki o kluczowych polskich wydarzeniach, bez których nie byłoby demokratycznych przemian na starym kontynencie. Chodzi o powstanie "Solidarności", rozmowy Okrągłego Stołu, wybory 4 czerwca i powstanie pierwszego niekomunistycznego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.