Facebook Google+ Twitter

Będzie połączenie PZU SA i PKO BP, czyli... go nie będzie

  • Marcin Q
  • Data dodania: 2007-07-23 10:16

Według Rzeczpospolitej premier Kaczyński "ma wizję łączenia". Świadczyć to tym ma pomysł połączenia PZU SA i PKO BP. Jak do tej wizji, ma się pomysł stworzenia przez PKO BP własnego towarzystwa ubezpieczeniowego?

W czwartek premier Jarosław Kaczyński podsumował pierwszy rok swoich rządów. Nie ominął branży ubezpieczeniowej. Wśród dokonań swego rządu, premier wymienił - używając jak zwykle wojskowego języka - skuteczną obronę PZU, z czego można domniemywać, że ktoś to towarzystwo atakuje....

[Fuzja polityczna?
Jarosław Kaczyński mówił też o przyszłości. I tu znów pojawiła się nazwa PZU.
Premier bowiem, jak to określono w "Rzeczpospolitej", ma wizję łączenia. Dlatego w premierowskim podsumowaniu powrócił nienowy już pomysł fuzji PZU S.A. i PKO BP. W wyniku połączenia miała by powstać Narodowa Grupa Finansowa.

Piękna wizja. Szczególnie bliska dla miłośników wszelkiego rodzaju tworów z przymiotnikiem "narodowy" w nazwie, których ostatnio "ci u nas dostatek".
Sam pomysł stworzenia wielkiej grupy finansowej poprzez połączenie największego polskiego ubezpieczyciela z największym bankiem, godny jest rozważenia. Obawy budzi to kto i w jaki sposób dokona fuzji.
Czym innym bowiem jest fuzja dokonywana z powodów ekonomicznych przez dwóch partnerów podlegających tylko i wyłączenie czynnikom ekonomicznym, niż połączenie "z urzędu", prowadzone przez polityków lub pod ich nadzorem, a racje ekonomiczne są mniej ważne od politycznych.

Mętna wizja
Premier mami "ciemny lud" wizją stworzenia narodowego giganta. Prezentuje się jako obrońca polskiego kapitału, polskich firm przed obcokrajowcami, którzy - gdyby nie premier - dawno rozkradliby i rozmontowali perłę w koronie, jaką jest Grupa PZU. I "ciemny lud" to kupi. Premier - obrońca polskości i twórca potęgi polskich finansów, odpędzi złe Eureko i stworzy giganta na miarę zachodnich grup finansowych.

Wizja fuzji jest jednak mętna, a samo połączenie niepewne. Premier nie wspomniał bowiem, że posiadające ok. 30 proc. akcji PZU Eureko może zablokować fuzję.

Realizacji planów premiera może zagrozić też brak koordynacji działań między zarządami "odzyskanych" przez PiS spółek (PZU i PKO BP) i rządem. Najwyraźniej PiS-owski rząd i powołany z jego nadania zarząd PKO BP, mają inną wizję przyszłości polskich gigantów finansowych. Kilka tygodni przed zapowiedzią połączenia PKO i PZU, zarząd PKO BP poinformował, że bank zamierza powołać własne towarzystwo ubezpieczeniowe - PKO Ubezpieczenia.

Jeżeli plan dotyczący fuzji PKO i PZU jest aktualny, po co bankowi własne towarzystwo ubezpieczeniowe? Może premier nie poinformował prezesa o zmianie planów? ...a może prezes premiera?

A może PZU Bank S.A.?
Nie będzie dla mnie zaskoczeniem, jeżeli w związku z planowaną fuzją PKO BP i PZU S.A. w przyszłym miesiącu zarząd Grupy PZU poinformuje, iż zamierza stworzyć własny bank...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.