Facebook Google+ Twitter

Będzie pomnik Polaków ratujących Żydów. Rada Warszawy zdecydowała

Samorządowcy podjęli dziś decyzję o budowie pomnika Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Całość kosztów szacowana jest na ponad 2 mln złotych.

Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie / Fot. Pior. Własność publicznaKilka lat temu podjęto decyzję, że pomnika nie będzie. Zaważyły na tym opinie mieszkańców Śródmieścia. Nie chcieli się bowiem zgodzić na to, aby pomnik stał na środku placu Grzybowskiego. Obecnie zdecydowano, że stanie on umieszczony przy kościele Wszystkich Świętych przy ul. Bagno.

Jak ma wyglądać monument? Na razie nie wiadomo. Przed rozpoczęciem prac ma być przeprowadzony konkurs na jego projekt. W komisji, która zadecyduje o zwycięstwie mają zasiąść przedstawiciele miasta, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM), a także architekt i rzeźbiarze.

Dodatkowo na ścianie kościoła pojawi się tablica z nazwiskami, która upamiętni 10 tys. Polaków broniących Żydów w czasie wojny. Koszt monumentu najprawdopodobniej przekroczy kwotę 2 ml złotych. Jednak możliwe jest, że sumę tę w jakiejś części pokryje ROPWiM. Aktualnie w projekcie uchwały widnieje zapis, iż to miasto zobowiązuje się zarezerwować kwotę 2,1 mln złotych.

Pomnik powinien pojawić się już w 2013 roku.

Źródło:www.tvnwarszawa.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

er
  • er
  • 20.10.2011 17:41

Czy jest aż tak źle,że trzeba stawiać pomnik Człowieczeństwu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.