Facebook Google+ Twitter

Będzie referendum ws. powiększenia terenów Puszczy Białowieskiej?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-02 16:54

Różnice między potrzebami ochrony przyrody a rozwojem gospodarczym gminy Białowieża zagrażają przyszłości Puszczy Białowieskiej - pisze w niedzielnym wydaniu brytyjski dziennik "The Independent".

Gazeta przypomina, że polskie władze planują powiększyć terytorium Białowieskiego Parku Narodowego. Te plany nie podobają się lokalnym władzom, które traktują poszerzenie rezerwatu jako straszak na potencjalnych inwestorów. Według "The Independent", Warszawa zaproponowała 100 milionów złotych sąsiadującym z Puszczą Białowieską gminom na włączenie tych terenów do rezerwatu biosfery. Cytowany przez gazetę wójt Białowieży Albert Litwinowicz powiedział, że poszerzenie terytorium rezerwatu uniemożliwi rozwijanie transportu oraz budowę infrastruktury.

Po włączeniu cała gmina znalazłaby się w granicach Białowieskiego Parku Narodowego, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. "The Independent" pisze, że wójt, który osobiście sprzeciwia się pomysłowi poszerzenia parku, zaproponował zorganizowanie w tej sprawie referendum.

Puszcza Białowieska jest najlepiej zachowanym lasem naturalnym na Niżu Europejskim. Ponad dwie trzecie powierzchni zajmują lasy liściaste.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.