Facebook Google+ Twitter

Będzie rewolucja w polskiej kinematografii?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-25 16:28

Telewizja Publiczna będzie przeznaczała na produkcję filmów kinowych 25 do 27 milionów złotych rocznie. To znaczny skok w porównaniu z 17 milnonami wydanymi w biegłym roku. Budżetem tym będzie dysponować Agencja Filmowa TVP.

20 maja Zarząd TVP podjął jednogłośnie uchwałę w sprawie nowego systemu finansowania kinowych filmow fabularnych - poinformował podczas konferencji prasowej Andrzej Urbański. Prezes telewizji publicznej wyjaśnił, że teraz decyzje o uruchomieniu produkcji będzie podejmował zarząd spółki na wniosek dyrektora Agencji Filmowej.
Dotychczas decyzje były w gestii szefów poszczególnych anten, czyli na przykład Programu I i II TVP. "Problem polegał na tym, że szefowie anten nie byli specjalnie skłonni do podejmowania ryzyka związanego z produkcją filmu, która nierzadko ciągnie się parę lat, a budżet jest rozliczany jest na koniec roku" powiedział IAR prezes telewizji. Teraz budżet będzie się znajdował w Agencji Filmowej, co radykalnie uprości i przyspieszy proces podejmowania decyzji - zapowiedział Urbański.

Prezes Agencji Filmowej Sławomir Jóźwik zapewnił, że projekty będzie opiniować w Agencji zespół profesjonalistów, redaktorów i producentów, między innymi Hanna Probulska, Wojciech Jędrkiewicz i Dorota Kośmicka - dotychczas producent związany z TVN i HBO.

Cały system nowego finansowania produkcji filmów przez TVP zacznie funkcjonować od lipca, ale Agencja Filmowa już przyjmuje projekty filmowe według nowych zasad. Jedna z pierwszych, spektakularnych decyzji to wkład blisko 3 milionów euro, czyli połowy budżetu nowego filmu Krzysztofa i Joanny Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.