Facebook Google+ Twitter

Będzie śledztwo ws. podsłuchiwania dziennikarzy przez ABW

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-23 18:36

Prokuratura musi niezwłocznie wszcząć śledztwo dotyczące podsłuchiwania dziennikarzy przez ABW - zdecydował Sąd Rejonowy Warszawa-Wola. Chodzi o Bogdana Rymanowskiego z TVN24 i Cezarego Gmyza z "Rzeczpospolitej".

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podsłuchiwała ich rozmowy z Wojciechem Sumlińskim, dziennikarzem podejrzewanym o płatną protekcję przy weryfikacji żołnierzy WSI. Podsłuchiwany był również adwokat Sumlińskiego - Roman Giertych.

Stenogramy tych rozmów prokuratura udostępniła pełnomocnikowi wiceszefa ABW Jackowi Mące. Miały być wykorzystane w procesie cywilnym Mąki. Cezary Gmyz powiedział, że sąd podjął jedyną słuszną decyzję. Gmyz nie krył zadowolenia, że sąd zwrócił uwagę na najbardziej zadziwiające wątki sprawy - zgodę na wykorzystanie stenogramów w procesie cywilnym.

Sąd uznał za osoby pokrzywdzone w sprawie Cezarego Gmyza, Bogdana Rymanowskiego, Romana Giertycha i Wojciecha Sumlińskiego. To daje im szczególne prawa - będą mogli brać udział w przesłuchaniach szefostwa ABW i prokuratorów i zadawać im pytania. Gmyz zapowiada, że zamierza z tych praw skorzystać.

Wcześniej poznańska Prokuratura Okręgowa uznała, że w tej sprawie nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Warszawski sąd uwzględnił jednak zażalenia Cezarego Gmyza i Romana Giretych na tę decyzję. Śledztwo ma wyjaśnić, czy doszło do przekroczenia uprawnień i nadużycia władzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.