Facebook Google+ Twitter

Będzie słodko. Unia pomoże pszczelarzom

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-08 11:38

Dolnośląscy pszczelarze skorzystają z unijnej pomocy. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na leki do zwalczania chorób, zakup nowych rodzin, a nawet lawet do przewożenia uli...

Ponad 18 milionów złotych przeznaczy Agencja Rynku Rolnego na wsparcie właścicieli pasiek. Pieniądze z pewnością się przydadzą, bo ten rok był dla nich bardzo trudny. Jednak podwyżek cen miodu nie będzie

Unijna pomoc trafi do hodowców pszczół już po raz trzeci. – Do tej pory korzystało z niej bardzo wiele osób. Myślę, że w tym roku pieniądze rozejdą się w całości – mówi Radosław Iwiński, rzecznik Agencji Rynku Rolnego.

FOT. MARCIN OLIVA SOTOZaznacza, że – aby skorzystać z pieniędzy – trzeba prowadzić działalność gospodarczą i zapewnić pasiece opiekę weterynaryjną. W imieniu pszczelarzy mogą też występować ich zrzeszenia. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na leki do zwalczania chorób, zakup nowych rodzin, a nawet lawet do przewożenia uli.
Dolnośląscy hodowcy przyznają, że pieniądze z pewnością się przydadzą.
– Ten rok jest bardzo trudny – przyznaje Kazimierz Szwed z Góry, pszczelarz z ponad
40-letnim stażem. – Zima była bardzo długa, więc pszczoły są osłabione.
Podobnego zdania jest Tadeusz Gniewek, właściciel ponad 60 uli w Jeleniej Górze.
– Wielu pszczelarzy może mieć problemy. Przetrwały tylko silne rodziny – twierdzi Tadeusz Gniewek.

Jego zdaniem trudna sytuacja nie odbije się na cenach miodu. Za litrowy słoik wielokwiatowego płacimy teraz ok. 20 złotych.
– W tym sezonie nasi pszczelarze zbiorą ponad 20 tysięcy ton miodu – szacuje Tadeusz Sabat, szef Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Hodowcy najbardziej obawiają się, że zabraknie następców. Przyznają, że wkrótce zaczną się wykruszać. Pszczelarstwem zajmują się bowiem głównie starsze osoby.
– Średnia wieku przekracza 60 lat. A młodzi nie garną się do hodowli pszczół – uważa Tadeusz Gniewek. – Ja mam to szczęście, że pasiekę po mnie przejmie mój wnuk. •

Kasa na pszczoły

Na trzyletni program wsparcia polskiego pszczelarstwa w latach 2004-2006 Komisja Europejska przeznaczyła 56 mln zł. Hodowcy opiekują się obecnie milionem pszczelich rodzin. Jeden ul kosztuje średnio 220 zł, a jedna rodzina – 150 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.