Facebook Google+ Twitter

Będzie specustawa ws. stoczni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-23 14:46

Do 30 listopada Komisja Europejska otrzyma od Ministerstwa Skarbu Państwa plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. W sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie ministerstwo szykuje specustawę.

We wtorek plan ratunkowy dla stoczni był tematem debaty w Parlamencie Europejskim. W jej trakcie unijna komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes powiedziała, że przyszłość stoczni jest teraz w rękach polskiego rządu.

Jak zapewnia rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór, jest nowy plan ratunkowy dla stoczni w Gdyni i Szczecinie. Za trzy tygodnie zostanie od przedstawiony Komisji Europejskiej. Plan zakłada przeprowadzenie tak zwanej "trzeciej drogi", która wiąże się ze zmianami w prawie i restrukturyzacją polegającą na sprzedaży stoczni bez długów.

Maciej Wewiór przypomina, że polskie prawo chroni wierzycieli i ministerstwo nie może narazić się na działanie na rzecz szkody przedsiębiorstwa. Skarb Państwa chce więc przeprowadzić taki proces, aby majątek spółki został przekazany innej spółce, która potem zostanie sprzedana inwestorowi. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży pokryłyby zobowiązania. W ciągu trzech tygodni ministerstwo po konsultacjach prawnych ma przesłać konkretne propozycje do Komisji Europejskiej.

Jak dodaje Maciej Wewiór, celem ministerstwa jest przeprowadzenie takich działań, aby upadłość czy likwidacja nie były w ogóle brane pod uwagę w przypadku stoczni. Ministerstwo szuka rozwiązania, które pozwoliłoby oddzielić zadłużenie stoczni od jej majątku.

Rzecznik ministerstwa skarbu przypomina, że stocznia w Gdańsku ma prywatnego inwestora i to z nim trwają rozmowy na temat planu restrukturyzacji.

Uniknięcie ogłoszenia przez stocznie upadłości lub postawienia ich w stan likwidacji wiąże się z redukcją części obciążających je zobowiązań - tak, by po sprzedaży zbędnego majątku zaspokoić wierzycieli, m.in. ZUS i armatorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.