Facebook Google+ Twitter

Będzie szczepionka przeciw żółtaczce typu C?

Naukowcy z Oxford University są bliscy opracowania szczepionki na nieuleczalną dotąd chorobę wątroby. Pierwsza faza badań zakończyła się pomyślnie.

Czy niedługo będziemy wolni od zagorżenia żółtaczka typu C? / Fot. Fot. Tomasz Hołod, PolskapresselJest nadzieja, że prowadzone badania zakończą sie sukcesem angielskich badaczy i powstanie szczepionka przeciwko zapaleniu wątroby typu C - informuje serwis naukowy PAP, za "BBC News /Health".

Wirus HCV może nie dawać objawów choroby przez wiele lat. Mimo to potrafi doprowadzić do marskości lub zwłóknienia wątroby, a nawet raka. Według szacunków mówi się o 170 milionów osób zakażonych wirusem, zwanym w skrócie HCV. Zarazić można sie poprzez krew, i to zarówno w sytuacjach tak ryzykownych jak korzystanie ze wspólnych strzykawek, jak i podczas tatuowania iglą czy transfuzji krwi.

Leki pozwalaja kontrolować chorobę, ale nie leczą jej. Dlatego zalecana jest profilaktyka.

Największym problemem do rozwiązania przez naukowców jest kwestia dużej zmienności wirusa. Kluczem do sukcesu może okazać się wykorzystanie wewnętrznej jego części, a nie jego mutującej powierzchni. Dotychczasowe wyniki badań na pacjentach wykazały, że u grupy poddanej eksperymentowi, wytworzyła się duża odporność i nie odnotowaano istotnych skutków ubocznych.

W kolejnym etapie badaniom zostanie poddana grupa osób szczególnie narażonych na zakażenie ta chorobą, co pozwoli ocenić, czy szczepionka zapobiega zarażeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.