Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17747 miejsce

Będzie ustawa o języku migowym

87 posłów złożyło podpis pod projektem ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania. Wkrótce Sejm rozpocznie procedowanie tego projektu, który przewiduje ułatwienia w porozumiewaniu się dla prawie 200 tys. obywateli.

28 czerwca br. na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rozpocznie się procedowanie projektu ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. 87 wnioskodawców reprezentuje poseł Marek Plura (PO), który prawdopodobnie poprowadzi też dalsze prace nad tą ustawą w Podkomisji Stałej ds. Osób Niepełnosprawnych.

- Jestem przekonany, że uda nam się w tej kadencji doprowadzić do uchwalenia ustawy, której przepisy w znaczny sposób ułatwią komunikowanie się blisko 200 tys. osób głuchych, głuchoniemych i głuchoniewidomych - powiedział Wiadomościom24.pl Marek Plura.

Po co ta ustawa?

Obecnie nie ma w Polsce przepisów, które w sposób jednoznaczny nakazują urzędom, instytucjom, mediom czy też firmom świadczącym usługi zapewnienie komunikacji z osobami używającymi wyłącznie niewerbalnych metod porozumiewania się. Głuchoniemy nie może liczyć na obecność tłumacza w urzędzie miasta, w sądzie, w banku czy w szpitalu. Programy telewizyjne tłumaczone na język migowy należą do rzadkości. Tylko niektóre filmy wyświetlane w kinach posiadają napisy. Ustawa ma znacznie polepszyć tę sytuację.

Co określą przepisy?

Ustawa ma określać zasady korzystania przez osoby uprawnione z pomocy w komunikowaniu się z instytucjami publicznymi, służbami ratowniczo-interwencyjnymi i zakładami opieki zdrowotnej. Przepisy regulować będą też sposoby monitorowania rozwiązań wspierających komunikowanie się (tym zajmie się m.in. Rada Języka Migowego). Określone zostaną też źródła dofinansowania kształcenia osób uprawnionych i ich bliskich, a także zasady dofinansowania kosztów usług tłumaczy języka migowego i tłumaczy-przewodników.

Kto i jak będzie mógł korzystać z ustawy?

Osobami uprawnionymi do korzystania z zapisów ustawy będą osoby niepełnosprawne używające zarówno polskiego języka migowego (PJM), jak i te, które posługują się systemem językowo-migowym (SJM). Głuchoniewidomi, którzy utrzymują kontakt ze światem przy pomocy alfabetu Lorma (pisanie liter na dłoni) także będą mogli w pełni korzystać z tego prawa.

Aby zostać odpowiednio obsłużonym w konkretnej instytucji, uprawniony będzie musiał wcześniej zgłosić zapotrzebowanie na właściwego tłumacza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tadeusz Cudzich
  • Tadeusz Cudzich
  • 20.06.2011 10:07

Warto tutaj wspomnieć o działaniach firmy Akustica MED, ułatwiających komunikowanie się osób niepełnosprawnych już dzisiaj. Firma (www.akusticamed.com) wprowadza system komunikacji niewerbalnej, co pozwoli urzędom zredukować koszty wdrożenia zapisów ustawy (jeśli zostanie uchwalona).

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze. Niech w końcu w temacie języka migowego coś się zmieni. O samej komunikacji w tym języku pisałam w artykule link jako osoba ucząca się na tłumacza. Migowy wcale nie jest trudny, a głuchoniemi są odcięci od świata. Co tu dużo mówić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W PELNI POPIRAM I ZOSTANMY PRZYJACIOLMI.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sluszny projekt!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.