Facebook Google+ Twitter

Będzie więcej miejsc na medycznych kierunkach studiów

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć limit przyjęć na kierunkach medycznych. Jest to odpowiedź na apel, jaki wystosowały polskie uczelnie medyczne.

Warszawski Uniwersytet Medyczny / Fot. K.KrzewskaW ramach trybu stacjonarnego studiów lekarskich ma powstać 26 dodatkowych miejsc, na kierunku farmacja - 8, a na kierunku analityka medyczna - 18.
Rozporządzenie ministra obejmuje nie tylko zwiększenie miejsc na uczelniach medycznych, ale też powstanie nowych kierunków na politechnikach i uczelniach prywatnych.

Ratownictwo medyczne będzie można studiować na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego oraz na Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego; położnictwo - na Wyższej Szkole Medycznej w Sosnowcu, a pielęgniarstwo - na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy.

Ministerstwo Zdrowia zwiększając limit przyjęć na studia medyczne uwzględniło postulaty wyższych uczelni, które spotykają się z dużym zainteresowaniem kandydatów kierunkami medycznymi. Poza tym, większa liczba absolwentów oznacza nasycenie się w przyszłości rynku pracy wykształconymi na wyższym poziomie kadrami medycznymi. Opieka nad pacjentami polepszy się, zwiększy się także dostępność do usług medycznych.

Obecni studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego widzą jednak też negatywne strony zwiększenia ilości miejsc na kierunkach medycznych.

- Jako maturzystę taka informacja ucieszyłaby mnie, bo łatwiej byłoby się dostać na studia - mówi Łukasz, student czwartego roku medycyny. - Teraz wiem, że większa liczba studentów tylko pogorszy jakość studiów, bo będziemy mieć utrudniony indywidualny dostęp do preparatów, pacjentów itd.

Zgadza się z nim student zdrowia publicznego. - Już teraz grupy ćwiczeniowe są za liczne - żali się Tomek. - Nie wyobrażam sobie zajęć z jeszcze większą liczbą studentów. Pomysł ministerstwa tylko obniży poziom wykształcenia absolwentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.