Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16985 miejsce

Będzie wojna o krzyż w Sejmie? Palikot grozi Trybunałem

Janusz Palikot zapowiedział, że jego partia zwróci się do marszałka Grzegorza Schetyny o usunięcie krzyża z sali sejmowej. W razie odmowy, Ruch Palikota skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

 / Fot. Łukasz Gdak/Poznań Nasze Miasto"Krzyża nie będziemy ściągali, ale na pewno zwrócimy się do marszałka z taką prośbą" - oświadczył Janusz Palikot, zapytany przez Monikę Olejnik we wczorajszej "Kropce nad i" o sprawę sejmowego krzyża

Palikot zapewnił również, że w wypadku negatywnej decyzji Grzegorza Schetyny członkowie Ruchu Palikota nie będą robili żadnych awantur, a sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego.

"Chcemy, żeby zgodnie z konstytucją w Sejmie nie było krzyża - powiedział lider Ruchu Palikota. - Uważam to za element ładu konstytucyjnego. Nieprzestrzeganie tej zasady, wymuszonej siłą przez AWS, czy przez tego typu środowiska, trwa na zasadzie zaakceptowanego złamania prawa."

Sala posiedzeń Sejmu. W oddali widoczny krzyż. / Fot. Piotr VaGla Waglowski, public domain, Wikimedia Commons

Czytaj też: Czy Ruch Palikota zrzeknie się subwencji z budżetu państwa?


Słynny już na całą Polskę krzyż z sali posiedzeń Sejmu zawisł tam w nocy z 19 na 20 października 1997 roku, czego inicjatorami byli posłowie Akcji Wyborczej Solidarność - Tomasz Wójcik oraz Piotr Krutul. Sam krzyż, na którym umieszczono XIX-wieczną figurkę Jezusa Chrystusa, został wykonany z drewna hebanowego, pochodzącego z ołtarza na Jasnej Górze.

Oceń materiał, kliknij gwiazdkę. Autor, który zdobędzie najwięcej punktów, dostaje 150 zł!

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (59):

Sortuj komentarze:

Większa część społeczeństwa polskiego deklaruje wyznanie rzymsko-katolickie / wierzący, wierzący nie praktykujący /
Nie pamiętam dokładnie, ale chyba około 70%. Jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić.
Nie rozumiem co znaczy, że ateistę może " razić " obecność krzyża w sali sejmowej ? Poseł ateista może usiąść tak aby kontakt wzrokowy był minimalny. Wieszanie symboli religijnych innych kultur obok krzyża moim zdaniem jest nie zasadne, ze względu na małą liczebność owej grupy. / muzułmanie, prawosławni itd./
Poseł Palikot prawdopodobnie jest " cienki " merytorycznie i stąd wywoływanie sprawy obecności krzyża w sejmie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.10.2011 11:30

@Przemysław Bąk

"Ciekawy w którym jej miejscu napisane jest, że w Sejmie nie może być krzyża? Czytam i czytam, i czytam, i nic."

Mnie ten krzyż nie przeszkadza, ale Konstytucja mówi jasno o równouprawnieniu kościołów i związków wyznaniowych. Według tej rozprawki:

"Zasada równouprawnienia kościołów i związków wyznaniowych nie zakłada identycznego traktowania wszystkich związków wyznaniowych. Stanowi gwarancję, że organy władzy publicznej stworzą ramy prawne, które umożliwią realizację równouprawnienia, w zależności od właściwości i cech poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych".

A to znaczy, że jeśli Palikot zamiast ściągać krzyż chciałby zawiesić gwiazdę Dawida albo jakiś pentagram to "organy władzy publicznej stworzą ramy prawne, które umożliwią realizację równouprawnienia". Znamy stosunek Radia Maryja, słuchaczy radia oraz niektórych polityków prawicy do Żydów. Nie potrafię sobie wyobrazić, gdyby "organy władzy publicznej musiały stworzyć ramy prawne, które umożliwią realizację równouprawnienia" kościoła katolickiego i jego symbolu czyli krzyża oraz judaizmu i jego symbolu czyli gwiazdy Dawida.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
  • Czytelnik
  • 13.10.2011 22:53

@Barbaro Romer Kukulska, skąd u Pani nagle stwierdzenie: "Krzyż (...) nie ma na NIC wpływu"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@P. Justyna-Maria Bartkowiak
Pani Justyno, słowa "Kto z krzyżem walczy ten od krzyża ginie" kojarzą mi się niemile - użył ich Świtoń w odniesieniu do prezydenta Kaczyńskiego, którego obwiniał o podpisanie Traktatu Lizbońskiego. Zabrzmiało to wówczas tak, jakby Bóg pozbawił życia 96 osób, żeby się zemścić na jednej. Wolę wierzyć, że "Bóg jest miłością", a krzyż to narzędzie zbawienia - nie walki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie pani Barbaro. O co więc tyle szumu?
Trzeba załatwić ten nieistotny problem w drodze merytorycznej dyskusji, na zasadach jakich funkcjonuje ta izba i sprawa załatwiona.

Wolę większości i mniejszości trzeba uszanować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Witoldzie, Kościół to paser Komisji Majątkowej i jako taki powinien być ścigany.
O reszcie już napisałem wcześniej.
Jeśli ma Pan wizję państwa z dominującą rolą instytucji kościelnych oraz religii ponad instytucjami państwa i uważa Pan, że to właściwe, to oczywiście Pańska sprawa.
Jeśli uważa Pan, że zdjęcie krzyża ze ściany Sejmu godzi w istotę tego krzyża a nie w jego ochronę i przywracanie należnego mu miejsca, to też Pańska sprawa.
Ja pozostaję pod wrażeniem rozdzielności: co boskie Bogu co cesarskie - cesarzowi. Nie widzę by z tego powodu działa się komuś krzywda. Chyba, że religijnym zapalczywcom, którzy są przekonani o swej moralnej wyższości i nieomylności. Ale takich spotyka się wszędzie.
Widzę natomiast morze krzywdy, gdy zasada ta nie jest przestrzegana. Na całym świecie, w wiekach historii. Przykro mi jest, że wiara, która tak była potrzebna w społeczeństwie, słuszne zasady moralne uległy załamaniu w okresie demokracji i wolności kościoła w wyniku braku jego wizji i odpowiedzialności - zwykłej głupoty i pazerności. Kościół nie świeci przykładem, nie daje wzorców.
A pamięta Pan bezcłowe auta po plebaniach? To był początek nauki nowych zasad chrześcijaństwa w nowej Polsce? Czy łączy Pan te wszystkie działania z krzyżem czy jedynie z ludźmi Kościoła? Bo jeśli jedynie z ludźmi - to co ten krzyż robi na Sejmie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

doprawdy, ci Panowie nie mają już o co wojować? Nie mają czym eksponować swoje Ego, to używają do tego sejmowego Krzyża. Koniec świata.
jakby od tego Krzyża coś w ogóle zależało? Jakby ten Krzyż miał jaki kowleik wpływ na co kolwiek, a przecież kompletnie nie ma na NIC wpływu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uzurpowanie sobie prawa do oznakowania terenu = błąd.
Dyskusja o tym i traktowanie jej jako "wojny" = błąd

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzyż to nie tylko symbol wiary, jest również nierozelwanie wpisany w historię Rzeczpospolitej. Wywoływanie wojny o krzyż zawieszony w sali sejmowej jest równoznaczny z brakiem poczucia odpowiedzialności.
Naprawdę jest dużo problemów, którymi Sejm powinien zająć się w pierwszej kolejności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marysia
  • Marysia
  • 13.10.2011 16:09

Heh Polska to zginie z tym Palikotem. Jak można było dopuścić żeby taki człowiek znalazł się w rządzie?to smutne, że tyle ludzi jest za tym żeby usunąć ten krzyż. Krzyż powinien wisieć w każdym pomieszczeniu! wtedy Bóg jest z nami i chroni nas. Panie Palikocie nie ma Pan Boga w sercu. czy Pan chce dobra dla naszego państwa? chyba nie. zastanówcie się trochę ludziska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.