Facebook Google+ Twitter

Będziemy budować bez zezwoleń?

Ministerstwo Budownictwa szykuje nową ustawę - Prawo Budowlane. Opublikowany na stronach internetowych projekt ma w znaczący sposób uprościć zbiurokratyzowany dotychczas proces administracyjny.

Na stronach internetowych Ministerstwa Budownictwa został opublikowany projekt ustawy – Prawo Budowlane.
W projekcie czytamy m.in.:
Art.27.” …budowa obiektu budowlanego wymaga zgłoszenia budowy…Inwestor dokonuje zgłoszenia budowy do starosty przed terminem zamierzonego rozpoczęcia budowy…”.
Art.28.” …starosta w terminie 30 dni od dnia otrzymania zgłoszenia wydaje inwestorowi dziennik budowy, upoważniający do rozpoczęcia budowy, albo wnosi, w drodze decyzji, sprzeciw… jeżeli w terminie, o którym mowa… starosta nie wyda dziennika budowy, albo nie wniesie sprzeciwu, inwestor może rozpocząć budowę, zawiadamiając o tym organ nadzoru budowlanego…” / Fot. Piotr Manasterski/Dziennik Bałtycki

Co to oznacza dla przyszłych inwestorów? Teoretycznie rzecz ujmując jest to zniesienie pozwolenia na budowę domu!

Dotychczas obowiązującym aktem prawnym jest ustawa Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 r. Ustawa ta była wiele razy zmieniana, by dostosować ją do aktualnych potrzeb rynku. Doprowadziło to do sytuacji, że przebieg procesu budowlanego jest mało sprawny. Nowy projekt zdecydowanie uprościłby procedury administracyjne przed rozpoczęciem budowy. Z pewnością będzie to miało znaczący wpływ na zwiększenie podaży działek przeznaczonych pod budowę, zwiększy się również ruch budowlany, a co za tym idzie wzrośnie stopień zatrudnienia w budownictwie. Zastanawiam się tylko nad jednym skąd weźmiemy pracowników budowlanych , jeśli już teraz wiele firm odczuwa ich brak (większość fachowców wyjechało za granicę).

Projekt jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych. Jeśli konsultacje przejdą pomyślnie, a ustawę zatwierdzi Sejm, wejdzie ona w życie 1 stycznia 2009 r.
Zainteresowanych odsyłam: http://www.mb.gov.pl/akty_prawne/projekty/pb.pdf

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.