Facebook Google+ Twitter

Będziemy budować taniej?

Wielu z nas, myśląc o zakupie własnego mieszkania, dostaje białej gorączki. Rynek nieruchomości potrafi jednak zaskoczyć, co pokazuje raport Expandera i Szybko.pl

Budowa domu może się bardziej opłacać. / Fot. materiały prasoweCeny mieszkań w większości polskich miast utrzymują się na stałym poziomie. Nieco staniały mieszkania o niskim standardzie, podrożały natomiast apartamenty. Może w takiej sytuacji warto zastanowić się nad własnym domem? Opublikowany właśnie raport Szybko.pl i Expandera pokazuje duże spadki cen działek budowlanych w mijającym kwartale.

Nieznaczne spadki cen w ciągu ostatnich trzech miesięcy spowodowały, że sytuacja na rynku mieszkaniowym wróciła mniej więcej do stanu sprzed roku. O kilkadziesiąt złotych drożej metr mieszkania na rynku wtórnym zapłacimy we Wrocławiu i Katowicach. Na niemal identycznym poziomie jak rok temu utrzymują się ceny w Warszawie i Gdańsku, natomiast największe spadki nastąpiły w Krakowie (o 3,6 proc.) i Poznaniu (o 6,5 proc.). Liderem cen pozostaje Sopot - nadal zapłacimy tam ponad 11 tysięcy złotych za metr. W Warszawie średnia cena to obecnie 8794 zł, nieco taniej jest we Wrocławiu i Krakowie (od 7080 do 7716 zł), zaś znacznie korzystniej wygląda sytuacja w Poznaniu, Gdańsku i Gdyni, gdzie zapłacimy niemal o połowę taniej niż w Sopocie, bo ok. 6-6,5 tysiąca za metr.

Mieszkanie w dużym mieście najbardziej opłaca się kupować w Katowicach (4233 zł za metr kwadratowy na rynku wtórnym), Opolu (4438 zł), czy Białymstoku (4501 zł). W tych miastach ceny utrzymują się na mniej więcej takim samym poziomie.

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad budową własnego domu. Może okazać się, że w porównaniu z zakupem mieszkania w Sopocie zaoszczędzimy naprawdę wiele. Ceny działek w okolicach Gdańska spadły bowiem o 22 proc. w ciągu ostatniego kwartału! Duże spadki odnotowano też we Wrocławiu i Krakowie (po 14 proc.), Poznaniu (10 proc.) i Warszawie (4 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że są to działki w dzielnicach peryferyjnych, zaś ceny w najlepszych lokalizacjach mogą nadal rosnąć.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tytul nie wiaze sie z trescia. Koszt dzialki nie zawsze jest traktowany jako element samej budowy.
Patrzac na to jak np. beton towarowy poszedl o ~20% w gore od jesieni z 285 do 340 zl za m3, ile biora teraz pracownicy fizyczni za 1h pracy nie wierze w to tansze budowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...aczkolwiek taki domek jak na zdjęciu jako prezent chętnie przyjmę :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech, wszyscy o tych domach i domach... :) Czy tylko ja wolę mieszkanie w mieście niż dom za miastem?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.