Facebook Google+ Twitter

"Będziemy ich prześladować w PE" - II Kongres Ruchu Narodowego

W rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja Ruch Narodowy nie odpoczywał, 3 tygodnie przed wyborami do PE narodowcy zorganizowali II ogólnopolski kongres członków i sympatyków, na którym zaprezentowali swoje postulaty programowe.

 / Fot. Stanisław Rabczuk, Łukasz Kordowina, Norbert Ziółek

Dnia 03.05.2014 r. w sali kongresowej stołecznej Prywatnej Wyższej Szkole Businessu, Administracji i Technik Komputerowych odbył się drugi kongres Ruchu Narodowego. Rozpoczęła go konferencja prasowa na której głos zabrali Artur Zawisza, Robert Winnicki oraz Márton Gyöngyösim.

Ruch Narodowy będzie dążyć do tego by oczyścić polskie życie publiczne z nieskutecznych, skorumpowanych elit, (...) postaci niegodziwych, które dzisiaj są symbolizowane przez Palikota, Biedronia, czy osobę Grodzką - skomentował lewicę Robert Winnicki, numer 1 na liście okręgu województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Przedstawiciel Jobbiku zwrócił uwagę na ponad 1000 letnią wspólną historię, która stanowi podwaliny do przyszłej współpracy mającej na celu obronę wartości narodowych państw europejskich. Obecnie Ruch Narodowy nawiązuje współpracę z wieloma środowiskami narodowymi w Europie, których listy poparcia zostały odczytane w trakcie kongresu. Najściślejsza współpraca jest prowadzona z Węgrami (Jobbik), gdzie funkcjonuje system wymiany kandydatów do list Parlamentu Europejskiego. Gość specjalny podkreślił, iż "Nasze organizacje - Ruch Narodowy i Jobbik są strażnikami nacjonalizmu w Europie Środkowej!".

15 postulatów radykalnej zmianyW ramach programu wyborczego znalazły się postulaty ochrony polskich mniejszości zamieszkujących Kresy, które zostały zaprezentowane przez Polaków zamieszkujących historyczne terytoria Rzeczypospolitej. Gromkie brawa zebrała kontrowersyjna przedstawicielka RN we Lwowie, kandydat w woj. podkarpackim, Maria Pakosz-Pyż, wszyscy Polacy, którzy mieszkają na Ukrainie żyją w ośrodku (...) kultu Bandery, który ich prześladuje - skrytykowała wsparcie polskich polityków dla nowego rządu na Ukrainie - nie możemy popierać rewolucji (...), nie można jednać się jak polscy politycy pod tą samą czerwono czarną flagą. Hasło "Slava Ukrainie" (...) to było ostatnie co słyszeli nasi rodacy na Wołyniu przed śmiercią.

Krytykowanym przez niektóre środowiska jest pomysł RN "strzelnica w każdym powiecie", który jest częścią szerszej militaryzacji kraju. W zakładanych planach zostałby wprowadzony system obrony na wzór szwajcarski. Według niego obywatele mają powszechny dostęp do broni oraz regularnie podlegają przeszkoleniom wojskowym. Plan obrony terytorialnej kraju zakłada także szkolne zajęcia z bronią.

Artur Zawisza w swoim przemówieniu położył nacisk na suwerenność energetyczną i infrastrukturalną Polski. Według lidera, Rzeczpospolita aktualnie znajduje się pomiędzy dwiema strefami wpływów - Rosji, od której jesteśmy uzależnieni importując surowce, co jest następstwem pakietu klimatycznego, z którego powinniśmy zostać częściowo zwolnieni, oraz Zachodu, który narzuca nam korzystanie z usług swoich firm przy budowie polskiej infrastruktury. "Polska ziemia w polskich rękach" - Zawisza uważa, iż tylko obywatel RP powinien mieć możliwość zakupu ziemi w Polsce. Jest to niezgodne z obecnie obowiązującym prawem, dlatego też kolejnym postulatem jest wprowadzenie "konstytucji demokracji narodowej".

Jednym z postulatów jest obrona tradycyjnych wartości, dr. Marta Cywińska wygłosiła przemówienie w którym wielokrotnie powtarzała, iż prowadzona jest "wojna z gender", w którą zaangażowany jest cały naród. Lider listy woj. kujawsko - pomorskiego podkreśla iż "walka trwa całe życie", a lobby na rzecz wprowadzania gender do codziennego życia jest finansowane przez Fundację Forda, Fundację Rockefellera oraz Fundację Gatesa.

Podczas kongresu pojawiły się zarzuty w stosunku do demokracji liberalnej, która doprowadziła do obecnego złego stanu Europy. Nieścisłością jest, iż członkiem Ruchu Narodowego, zrzeszającego polskie skrajne prawicowe organizacje, jest Unia Polityki Realnej, która w swoich założeniach reprezentuje krytykowany pogląd liberalizmu, zgodnie z postulatami programowymi RN "demokracja liberalna pozostaje ślepa na losy wspólnoty narodu".

 / Fot. Stanisław Rabczuk, Łukasz Kordowina, Norbert ZiółekPo co eurosceptycy w PE?Robert Winnicki powiedział iż celem Ruchu Narodowego jest zdobycie około pięciu miejsc w Parlamencie Europejskim. Podstawową korzyścią udziału w kampanii wyborczej jest to, iż RN nie może być marginalizowany w momencie osiągnięcia statusu krajowego komitetu wyborczego. Zaistnienie w mediach oraz na scenie politycznej pozwala przełamać "zmowę milczenia", przejawiającą się także w pomijaniu RN w sondażach przedwyborczych. Obecnie pensja europarlamentarzysty wynosi 7700 euro miesięcznie, zgodnie ze zobowiązaniem europoseł RN byłby zobligowany przekazywać połowę tej kwoty na rzecz swojego komitetu wyborczego oraz cele społeczne.

Celem RN w parlamencie byłoby stworzenie wspólnoty narodów, będącą przeciwwagą dla obecnie postępującej federalizacji UE. Robert Winnicki skrytykował czołowych przedstawicieli UE, m.in. J. M. D. Barroso i J. Lewandowskiego. Ostre słowa skierował także Witold Tumanowicz: "Wpuśćcie nas do Parlamentu Europejskiego! To my będziemy prześladować tę europejską sitwę na korytarzach PE! Pozwólcie nam na to!".

Nadchodzi młode pokolenie...Ruch Narodowy jako jeden z dziewięciu komitetów zarejestrował się we wszystkich okręgach wyborczych do europarlamentu. Wiąże się to z beneficjami w postaci czasu antenowego w mediach o zasięgu ogólnopolskim. Dzięki temu w świadomości wyborców może zaistnieć obraz młodych polityków, którzy pomimo niewielkiego wieku pragną uczestniczyć w debacie publicznej. KKW Ruch Narodowy zaproponował najmłodszych kandydatów na europosłów w Polsce, których średnia wieku to zaledwie 31 lat.

Najnowszy sondaż ewybory.eu (03.05.2014 r.) wykazuje wzrastające poparcie dla tego komitetu, obecnie wynoszące 3,6%. Należy zwrócić uwagę, iż w sondażu CBOS z dnia 30.04.2014 r. Ruch Narodowy nie otrzymał żadnego poparcia. Czy Ruch Narodowy ma realną szanse przekroczyć 5% próg wyborczy i reprezentować po 25 maja Polskę na arenie europejskiej?Łukasz Kordowina, Stanisław Rabczuk
Autorzy są dziennikarzami obywatelskimi portalu 3obieg.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nawet "Marina Marina" Le Pen nie liczyła na tyle mandatów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.