Facebook Google+ Twitter

Będziemy mogli kupować energię z zagranicy

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-20 08:21

Od lipca przyszłego roku każdy z nas będzie mógł złożyć zamówienie na prąd w najtańszej elektrowni. Nie tylko w Polsce, ale nawet na Litwie, Słowacji albo w Czechach.

Firmy, które zajmują się przesyłaniem prądu, będą musiały to zamówienie zrealizować. Będą też musiały dać nam cennik, byśmy wiedzieli, gdzie najtaniej kupimy energię.

Możliwe, że nie złożymy zamówienia w żadnej z polskich elektrowni, bo nasz prąd będzie drogi – polskie elektrownie mogą wkrótce stracić kontrakty długoterminowe, czego chce Unia. Teoretycznie powinniśmy na tym zyskać. Zamiast płacić 150 zł za megawatogodzinę z Jaworzna, będziemy płacić 120 zł. Jednak elektrowniom polskim może zabraknąć pieniędzy na inwestycje w chwili, kiedy prąd będzie tańszy. A jeżeli nie będzie inwestycji, prąd będzie coraz droższy, bo elektrownie będą go wytwarzać starymi metodami.

Kilka lat temu polskie elektrownie i odbiorcy energii podpisali umowy długoterminowe. Ceny energii są wysokie, by elektrownie zarobiły na modernizację. UE protestowała przeciw takim kontraktom już 4 lata temu, bo to dotowanie energetyki. A prąd powinien być towarem, który podlega prawom rynku.

– Kontrakty długoterminowe w naszym koncernie kończą się w 2012 r. Dzięki nim możemy zaplanować wydatki na inwestycje. Wtedy nasze elektrownie będą konkurowały na rynku europejskim, bo dzięki tym pieniądzom będziemy mieli nowoczesne urządzenia – mówi Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego.

M.in. dzięki kontraktom długoterminowym PKE może każdego roku inwestować około 150 mln zł w elektrownie w naszym regionie. Także dzięki tym kontraktom banki zgodziły się dać kredyty na inwestycje warte 500 mln euro, m.in. budowę nowego bloku w elektrowni Łagisza.

– Ministerstwo Gospodarki zastanawia się nad rozwiązaniem kontraktów długoterminowych. Gdyby doszło do tego, stracilibyśmy dużo pieniędzy – mówi Paweł Gniadek, rzecznik PKE.

Można sobie wyobrazić sytuację, że nie tylko duże zakłady, ale nawet indywidualni odbiorcy zamówią prąd z zagranicy, a firma, która zajmuje się przesyłaniem energii zrealizuje to zamówienie. Jednak po jakimś czasie sieć po prostu zatka się. – Warto więc utrzymać kontrakty długoterminowe, dzięki którym będziemy mieć zagwarantowany prąd – mówi Gniadek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*A jeżeli nie będzie inwestycji, prąd będzie coraz droższy, bo elektrownie będą go wytwarzać starymi metodami.* - a jakimi metodami wytwarzany jest prąd na Litwie, Słowacji i w Czechach? Atom czy nowoczesna węglowa? Juz kiedys pisano, że można kupić będzie prąd np. z Portugalii. Ale jak fizycznie można sobie to wyobrazić? Np. chcę prąd w przyszłym miesiącu tylk oz Portugalii. I co? Jaką mam gwarancję, że to będzie istotnie prąd stamtąd? Jak paliwo jest mieszane, to prąd będzie znad Atlantyku niefałszowany?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.