Facebook Google+ Twitter

Będzin: Noc z cukrem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-25 14:14

Fundacja Brama Cukermana, opiekująca się dawnym żydowskim domem modlitwy w Będzinie, organizuje 30 maja "Noc z cukrem". Impreza będzie doskonałą okazją na poznanie i „poczucie” klimatu malowniczej uliczki, jaką jest Brama Cukermana.

 / Fot. PlakatZorganizowana kilka miesięcy temu impreza "Herbata z cukrem", przy okazji promocji projektu Hurtownia Manufaktury, odbiła się szerokim echem. Dlatego, Fundacja Brama Cukermana, opiekująca się dawnym żydowskim domem modlitwy w Będzinie, postanowiła potrzymać tradycję cukrowych spotkań.

Tym razem, w najsłynniejszej bramie w mieście, członkowie fundacji organizują "Noc z cukrem". Impreza będzie doskonałą okazją na poznanie i „poczucie” klimatu malowniczej uliczki, jaką jest Brama Cukermana.

Wydarzeniem wieczoru będzie występ Olgi Mieleszczuk. Artystka, wykona pieśni Żydów Aszkenazyjskich z towarzyszeniem akordeonu. Inspirowana stylem życia i muzykowania dawnych klezmerów - wędrownych muzykantów grających tradycyjną muzykę żydowską - podróżuje po Europie i Izraelu dzieląc się swoją pasją. Wierzy, że muzyka łączy narody, zaciera granice. Aby pokazać wspólnotę tradycji muzycznych, wiele piosenek wykonuje w kilku językach. Ale szczególnie ważne jest dla niej śpiewanie w języku jidisz, by przynajmniej w piosence został ocalony od zapomnienia...

Występom muzycznym towarzyszyć będzie projekcja filmu Wojciecha Grabowskiego "Wspomnienie z Będzina", który opowiada historie będzińskich Żydów. Smak wieczoru podkreśli premierowa degustacja Pizzy Brama Cukermana, być może pierwszego będzińskiego produktu lokalnego.

Organizatorzy zapewniają, że na tym lista atrakcji się nie kończy. Zapraszamy do Będzina, gdzie piękny śpiew i dźwięki akordeonu dochodzące z przedwojennej żydowskiej uliczki, przywołają, choć na chwilę, klimat wielokulturowego miasta.

"Noc z cukrem"
30 maja, start godz. 17.00, Będzin, al. Kołłątaja 24/28

Organizator :
Fundacja Brama Cukermana
Sponsorem wydarzenia jest Bank Spółdzielczy w Będzinie.
Przyjaciele: Kanion-Pizza Będzin, Starostwo Powiatowe w Będzinie
Patronat medialny: Zagłębiarka. Magazyn zagłębiony w kulturze, Neurokultura.pl

Autor: Karolina Jakoweńko
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie gazetasosnowiec.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.