Facebook Google+ Twitter

Belgia: Adam G. może odsiadywać wyrok w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-07 17:41

Adam G. - polski obywatel, skazany w głośnym procesie za napad i zabójstwo, może być odesłany do naszego kraju, by tu odsiadywać karę - tak zdecydował sąd apelacyjny w Brukseli.

 / Fot. Fot. Janusz Wójtowicz/PolskapresseSprawa dotyczy morderstwa sprzed trzech lat. Na dworcu w centrum Brukseli Adam G. zadał nożem kilka śmiertelnych ciosów belgijskiemu nastolatkowi i ukradł mu odtwarzacz mp3. W bardzo szybko przeprowadzonym procesie został skazany na 20 lat więzienia.

Po wyroku Adam G. miał być odesłany do naszego kraju, bo tak przewidywała polsko-belgijska umowa. Jednak obrona wnioskowała, by pozostał w Belgii. Argumentowała, że w polskim więzieniu Adamowi G. grożą prześladowania, bo jest Romem. Poza tym obrońcy powoływali się na belgijskie przepisy, które mówią, że skazany obcokrajowiec nie może być odesłany do kraju wbrew woli.

A Adam G. nie chce wracać do Polski i woli zostać w Belgii, gdzie może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po odsiedzeniu jednej trzeciej wyroku. Sąd pierwszej instancji podzielił argumentację obrony i odmówił wydania go Polsce. Sąd apelacyjny anulował tę decyzję. Sprawa ekstradycji Adama G. do naszego kraju jest więc teraz otwarta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.