Facebook Google+ Twitter

Belgia i Dania dzisiaj otwierają rynki pracy dla Polaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-01 07:38

Belgia i Dania otwierają dziś rynek pracy dla obywateli Europy środkowo-wschodniej, w tym dla Polaków. Z państw starej "15" restrykcje utrzymają zatem jeszcze tylko Austria i Niemcy.

W Belgii zniesienie restrykcji było możliwe, bo zgodziły się na to zarówno Flandria, jak i Walonia - mimo protestów okręgu brukselskiego z dużym bezrobociem.

Decyzja rządu w Brukseli to dobra wiadomość dla sporej grupy naszych rodaków, pracujących obecnie nielegalnie w tym kraju. Szacuje się, że w Belgii jest prawie 100 tysięcy Polaków, z czego połowa pracuje na czarno, mężczyźni głównie w budownictwie, kobiety jako pomoce domowe.Dziś rynek pracy otwiera także Dania.


Rządy w Wiedniu i Berlinie uzasadniły powstrzymanie się od otwarcia obawami przed znacznym napływem pracowników z Europy środkowo-wschodniej, który doprowadziłoby do poważnych zakłóceń na rynku pracy.

Komisja Europejska zapowiedziała, że przeanalizuje wyjaśnienia. Jednak nawet jeśli będą one nieprzekonujące, KE nie może zmusić Austrii i Niemiec do zniesienia restrykcji. Zatem ograniczenia w tych krajach zostaną utrzymane jeszcze przez kolejne 2 lata. Po 2011 roku, zgodnie z zapisami w traktacie akcesyjnym, muszą być one definitywnie zniesione.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.