Facebook Google+ Twitter

Belgia: Nowy rejestr Żydów deportowanych do Auschwitz-Birkenau

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-08 08:40

Aż 40 procent deportowanych z Belgii Żydów miało polskie obywatelstwo - tak wynika z badań belgijskich historyków. Od jutra stała wystawa w belgijskim muzeum - XX Bloku KL Auschwitz - zostanie wzbogacona o nowy rejestr Żydów deportowanych z Belgii do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Po 13 latach pracy historyk Edward Adriaens, dyrektor Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Holokaustu, we współpracy z belgijskim Muzeum Holokaustu, opublikował 18,5 tysiąca portretów spośród 25 tysięcy deportowanych z Belgii Żydów i Cyganów.

Jak mówi Edward Adriaens, ten katalog sprawił, że deportacje Żydów z Belgii przestały być anonimowe.To już nie są tylko statystyki - podkreśla naukowiec - w dodatku, co ważne dla Polski, podczas prac okazało się, że ponad 40 procent z pośród wszystkich odnalezionych portretów to osoby posiadające obywatelstwo polskie. Za każdym z tych portretów kryje się dokumentacja, z której możemy dowiedzieć się szczegółów o życiu każdego deportowanego.

Ambasador Belgii w Polsce Jan Luykx podkreśla, że ten katalog uświadomi Belgom tragiczny los wspólnoty Żydowskiej w Belgii. Dla nas - wyjaśnia ambasador - jest to bardzo ważne, bo unaocznia nam, co działo się w czasie wojny ze wspólnotą żydowską w Belgii. Dzięki tym badaniom dowiedzieliśmy się również, że połowa zdołała się uratować.

Oprócz elektronicznego katalogu z twarzami deportowanych i zgładzonych Żydów i Cyganów, belgijskie Muzeum Holokaustu opublikowało ten katalog w trzyjęzycznym, 4-tomowym albumie.

Od jutra, w belgijskim bloku w Muzeum Auschwitz-Birkenau, dzięki zamontowanemu tam ekranowi dotykowemu, będzie można oglądać ponad 18,5 tysiąca fotografii Żydów deportowanych podczas wojny z Belgii do KL Auschwitz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.