Facebook Google+ Twitter

Belgia wzrasta chmielem, płynie słodem i dobrą źródlaną wodą

Piwo niezależnie od barwy: jasne czy ciemne, charakteryzuje się swoistym smakiem.

 / Fot. W24Królestwo Belgii, jeden z potentatów piwowarskich może poszczycić się bukietem około 700 rodzajów piwa, które wygrywają większość z konkursów, rankingów, festiwali. Z początkiem XX w. Belgia była już w posiadaniu 3200 browarów oraz około 18000 gatunków piwa.

Strona internetowa RateBeer podaje ranking 50 najlepszych piw świata. http://www.ratebeer.com/beer/top-50/, RateBeer Awards 2012 to ranking konkurencyjny światowego piwa - ponad 140 tysięcy gatunków z browarów na całym świecie, a więcej niż 12.000 zostały podsumowane.

Westvleteren 12 belgijskie piwo. / Fot. Fot. mat. prasowePierwsze miejsce zajmuje piwo belgijskich trapistów Westvleteren 12. Trappistenbier wytwarzany jest przez belgijskich mnichów z zakonu trapistów. Piwny potencjał wiedzy oraz fachu przypada w opactwie na rok 1862,
gdzie zaczęto warzyć ten wyjątkowy napój. Mimo, że to piwo zajmuje pierwsze lokaty na liście rankingowej pośród najlepszych i jest bardzo popularne wśród smakoszy, nie jest objęte produkcją masową, stanowi działalność gospodarczą, jako wyrób domowy . Jego wyrób i dystrybucja prowadzona jest tylko ze względów ekonomicznych, uzyskane środki są przeznaczane na utrzymania opactwa. To północna część kraju, o wiekowej już historii produkcji i konsumpcji piwa. Opactwo strzeże sekretu wytwarzania i przechowywania piwa, które składowane jest w specjalnych drewnianych beczkach.
Warzenie odbywa się wyłącznie jeden raz w miesiącu i jest połączone z prezentacją dla zwiedzających .Westvleteren można kupić tylko w klasztorze St. Sixtus, powinniśmy wcześniej zarezerwować miejsce i zamówić na jedno auto wyjeżdżające 1 skrzynkę piwa. W świecie istnieje tylko sześć opactw mających prawo do warzenia piwa trapistów i wszystkie znajdują się w Belgii: Westvleteren, Westmalle, Chimay, Orval, Rochefort i Achel.
Produkowanych jest tylko siedem gatunków tego piwa, w tym aż sześć jest wytwarzanych w Belgii. Spośród tych rodzajów tylko Westmalle i Chimay można nabyć w sklepach i kawiarniach. Zdobycie pozostałych gatunków to prawdziwe wyzwanie dla koneserów, szczególnie ciemnego Westvleteren o mocy 12 proc, jego zapach i smak pobudzają zmysły ale w skutkach może okazać się zaskoczeniem bo to trunek 12%.

Jedno z najlepszych piw w świecie w roku 2012. / Fot. Fot. mat. prasoweBelgia to jedyny kraj na świecie, w którym używane są cztery różne metody fermentacyjne: fermentacja spontaniczna (lambic, gueuze i piwa owocowe), fermentacja mieszana (brązowo-czerwone kwaśne piwa południowo flamandzkie, np. Rodenbach), fermentacja górna (specjalności brabanckie, piwa trapistów, piwa klasztorne, białe piwa, regionalne, złociste), fermentacja dolna (jasne pełne typu lager, pilzner lub piwa bezalkoholowe).
Najbardziej popularne to metody fermentacji górna i dolna. Przy każdej używane są inne rodzaje drożdży. O zawrót głowy może przyprawić ilość kolorowych reklam oraz mieszkańców i turystów pijących ten złoty trunek alkoholowy, lub bez zawartości procentów. Natężenie barw od blond(jasne) do donker (ciemne, ciężkie) świadczy o mocy chmielowego trunku. Ciągle wzrasta ilość browarów w różnych regionach państwa. Umiejętność rzemiosła, kreatywność,
odpowiedzialność w branży piwnej to jedna z wizytówek tego kraju. To belgijska wyróżniająca się w świecie wyjątkowa kultura produkcji oraz spożycia. Dostępność wyszczególnionych w menu rodzajów, musi stanowić zasoby piwniczek, zapleczy lokali gastronomicznych, takich jak restauracje, kawiarnie czy puby.

W Belgii istnieje określona procedura i tradycja serwowania piwa, z odpowiednią pianką, każdy gatunek wymaga odpowiedniego podawania , dotyczy to rodzaju, kształtu szklanki, kufla lub miniaturowego szkła. Dostępność wyszczególnionych w menu rodzajów musi stanowić zasoby piwniczek, zapleczy lokali gastronomicznych takich jak restauracje, kawiarnie czy bary.

Szeroki asortyment według smaku i gustu piwoszy. / Fot. Fot.YvettePMIstotnym elementem jest prezentacja nazwy gatunku piwa lub jego producenta uwidoczniona na szkle, w którym trunek jest podawany do konsumpcji, z napisem w kierunku spożywającego. Najczęstszym jest belgijski ,,bokaal " pucharek, w którym aromat, smak i wygląd spienionego napoju oddaje swój urok picia. Niewysokie, proste szklaneczki,w których złoty trunek jest często serwowany to ,,fluitje’’, zwane także ,,pijpje’’ albo ,,pintje’’ . Ważną częścią rytuału konsumpcji tego wspaniałego trunku oprócz gatunku, istotna jest również temperatura szkła, w którym piwo jest serwowane. Dodatkowym elementem dekoracyjnym powszechnie stosowanym jest tekturowa podstawka, stanowiąca jednocześnie reklamę piwa i browaru.

Czy to tradycja czy przyzwyczajenia od wieków mieszkańców tego kraju? W Brukseli znajduje się Dom Piwowarów, Antwerpia szczyci się Muzeum Piwowarów i jak przystało na kraj triumfujący w zdobywaniu medali w sztuce browarnictwa, każda z prowincji Belgi ma swoją wytwórnię. Współzawodnictwo i osiągnięcia w tej dziedzinie gospodarki są często porównywane z…..
dyscyplinami olimpijskimi.

Na rynku zdominowanym własnymi gatunkami piwa, można spotkać również piwa z całego świata, zasmakować, porównać, ocenić, każdy ma możliwość zaspokajania swojego gustu, swojego niejednokrotnie bardzo wysublimowanego smaku. Kraj jest otwarty na wszystkie propozycje handlowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zygmunt
  • Zygmunt
  • 19.02.2012 19:28

Byliśmy,tu powinna Pani dopisać, ze Belgia to królestwo, ale piwa i frytek, rewelka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata
  • Małgorzata
  • 15.02.2012 18:41

bardzo interesujące informacje, o belgijskim piwie, które faktycznie wyróżnia się smakiem, co
mogłam osobiście stwierdzić podczas pobytu w Belgii. Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Belgii jeszcze nie byłem, chociaż w latach 70-tych przez krótki okres czasu mieszkałem tuż przy granicy w Aachen ;)) Potem jednak ze wzgłędu na studia przeniosłem się nad Alster. Dziękuję pięknie za zaproszenie "do grona znajomych", które oczywiście akceptuję! Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy i pouczający artykuł, smakoszką piwa niestety nie jestem, ale z przyjemnością przeczytałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kri
  • Kri
  • 03.02.2012 20:26

Jeśli wkrótce zacznie się masowa emigracja do Belgii to będę znała jej powód i komu ją zawdzięczać!:);) Ciekawy artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rysiek
  • Rysiek
  • 03.02.2012 17:20

Różne są sposoby poszerzania swojej wiedzy,przypadkowo natknąłem się na temat o belgijskim piwie i proszę ! I znów sie czegoś dowiedziałem choć nie o piwie wiad.szukałem. Ha....już sobie wyobrażam niektórych na takiej prezentacji ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Aż 700 bukietów? Piwoszem nie jestem, ale ta źródlana woda, to i owszem, bardzo by mi odpowiadała. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.