Facebook Google+ Twitter

Belgia. Zatrzymano fałszerzy euro

W okolicy Binche w zachodniej Belgii policja wykryła znakomicie przygotowaną drukarnię fałszywych banknotów euro o różnych nominałach. Ilość znalezionych banknotów oszacowano wstępnie na ponad pół miliona nominalnej wartości.

Flaga Belgii wikipedia/public domain / Fot. Dbenbenn and others W niewielkim Binche położonym w zachodniej części Belgii natrafiono na fałszerzy euro na dużą skalę. W momencie dokonywania zatrzymania jeden z dwóch mężczyzn rzucił się do ucieczki. Skok z okna okazał się być niefortunny dla uciekiniera, który złamał sobie nogę. Sąd w Charleroi zadecydował o ich aresztowaniu.

W czasie przeszukania znaleziono i skonfiskowano podrobione banknoty euro, których nominalna wartość przekracza ogółem pół miliona. Fałszywki na jakie natrafiono to przede wszystkim nominały 20 i 50 euro oraz mniejsza ilość 100, 200 i 500 euro. Jak dalej podaje De Standaard wykryto zgromadzony papier, który wystarczyłby na druk banknotów o wartości siedmiu milionów euro.

Gazeta Wyborcza cytuje doniesienia agencyjne: "Banknotów jest tyle, że 24 godziny po konfiskacie policjanci nadal nie przeliczyli ich dokładnie" - poinformował w piątek odpowiedzialny za śledztwo przedstawiciel policji Stephane Vanhaeren. Policja przyznaje, że fałszerstwa odznaczają się profesjonalizmem i taką też swoistą ewolucję w tym procederze daje się zaobserwować. Podrabiane euro jakie wykryto w belgijskim Binche jest w opinii specjalistów w dużej mierze niewykrywalne dla urządzeń sklepowych.

Wnikliwe śledztwo, które pozwoliło namierzyć fałszerzy było poniekąd efektem skarg na rosnącą ilość fałszywek jakie odnajdywano w obiegu podczas słynnego karnawału w Binche. Jedyna impreza karnawałowa w Europie jaka ma swój wpis na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO odbywa się tam w niemal niezmienionej postaci od czasów średniowiecza. Dla turystów dość przykrą atrakcją było stwierdzenie posiadania fałszywych banknotów.

Euro wikipedia/CC3.0 / Fot. Friedrich.Kromberg Potograpo: W.J.Pilsak Według danych Europejskiego Banku Centralnego liczba fałszywych banknotów euro w obiegu zmniejsza się. europa.eu utrzymuje oficjalnie, że "w 2012 r. z obiegu wycofano około 531 tys. fałszywych banknotów". Co raz więcej jest jednak fałszywych monet euro. Szacuje się, że na 100 tys. prawdziwych euro znajduje się 1 monetę podrobioną. Ilość falsyfikatów jakie ujawniono w roku 2012 była większa o około jedną piątą niż w roku poprzednim. Najczęściej podrabiane są monety o nominale 2 euro, które stanowią dwie trzecie wszystkich wykrytych fałszywek.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC 3.0Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.