Facebook Google+ Twitter

Belgia: Zderzenie pociągów. 20 osób nie żyje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-15 10:42

W pobliżu Brukseli podczas godzin porannego szczytu zderzyły się dwa pociągi osobowe. 20 osób zginęło.

W pobliżu belgijskiego miasta Halle, podczas godzin porannego szczytu, zderzyły się dwa pociągi osobowe. 20 osób zostało zabitych - informuje belgijski portal gazety De Standaard, powołując się na burmistrza Halle.

Według rzeczniczki kolei, jest wielu rannych. Do kolizji doszło w miejscowości Buizingen. Część pasażerów odniosła poważne obrażenia.

Z najnowszych informacji wynika, że przyczyną wypadku był błąd jednego z maszynistów, który zignorował czerwone światło. Dwa pociągi wjechały więc na jeden tor, zderzyły się ze sobą i przodami wzbiły się w powietrze. Kilka wagonów zostało doszczętnie zniszczonych.

Katastrofa wyglądała przerażająco, -Usłyszałam eksplozję i zobaczyłam, co się stało. Wszystko wyglądało dramatycznie - mówi w rozmowie z Polskim Radiem mieszkanka Halle.
Poranne pociągi były zatłoczone - wielu Belgów jechało do stolicy do pracy. Najciężej ranni zostali natychmiast przewiezieni do szpitali. Osobom lżej rannym pomoc została udzielona na dworcu w Halle i w centrum miasta.

Według rzecznika Państwowej Straży Pożarnej Pawła Frątczaka, ratownicy walczą także z pogodą, rannych trzeba jak najszybciej wydobyć z wagonów. Najważniejsza jest ewakuacja osób, a potem segregacja rannych - mówi Frątczak.
Jego zdaniem ratownicy muszą szybko ocenić stan rannych, bardzo ważny jest czas ze względu na obrażenia, ale też ze względu na niską temperaturę. Zdaniem Frączaka akcja ratownicza jest wyjątkowo trudna ze względu na rozmiary katastrofy.

Do siedziby belgijskiego rządu napływają kondolencje. Złożył je między innymi szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, oraz przewodniczący Europarlamentu Jerzy Buzek.
Jak dotąd nie ustalono, czy wśród rannych są Polacy.

Polski konsulat w Brukselii informuje, że na trasie, na której doszło do wypadku stosunkowo rzadko podróżują Polacy.

Ruch pociągów jest sparaliżowany. Kursy międzynarodowe z brukselskiego dworca południowego do Paryża zostały wstrzymane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.