Facebook Google+ Twitter

Belgowie pozwolą na eutanazję dzieci? "Musimy dać im prawo decydowania o sobie"

Belgowie chcą pójść za przykładem Holendrów i zezwolić na eutanazję dzieci. "Musimy dać wszystkim cierpiącym, także nieletnim, możliwość decydowania o sobie w sposób, który sami wybiorą" - twierdzi senator Jean Jacques de Gucht. Pomysł popiera 75 procent Belgów.

 / Fot. By Polimerek (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-SA-2.5-2.Projekt ustawy zakłada, że chore dzieci będą mogły poprosić o eutanazję, jeśli wyrażą na to zgodę rodzice i psycholog. Muszą także znajdować się w ostatnim stadium choroby i odczuwać ogromny ból fizyczny - tylko wtedy taka prośba zostanie wzięta pod uwagę.

Belgijscy lekarze uważają, że problem trzeba nagłośnić, ponieważ zabiegi eutanazji wykonywane są od dawna i nie są przy tym rejestrowane. W Holandii od 11 lat można pozwolić na eutanazję dziecka, które ukończyło 12. rok życia.

Pomysł Belgów oburzył polskich specjalistów. "Eutanazja dzieci na ich życzenie w ogóle, moim zdaniem, nie wchodzi w grę" - powiedział dla TVN24 Michał Wroniszewski z Fundacji Synapsis. Psychiatra zwraca uwagę, że dzieci nie są w stanie podejmować świadomych decyzji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.12.2013 00:43

Basiu, dzisiaj w podsumowaniach tygodnia używano sformułowania "eutanazja dla nieletnich" zamiast "niepełnoletnich" czyt. "poniżej 18 r.ż.". Czyli pogoń za sensacją trwa. Posłanka PiS stwierdziła, że rozmowa o takim temacie jest jednym z efektów "epatowania pięknem i chęcią osiągnięcia szczęścia". Powiedziała też, że ona woli mierzyć się z cierpieniem niż ze szczęściem. Celowo nie podam jej nazwiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja, @Łukasz słusznie zauważył. To jest brak skrupulatności przekazywanych informacji. To jest wykręcanie informacji dla podgrzania sensacyjności. Czy to jest dziennikarstwo ?
Mam na to nazwę.....

Ale jest nowy temat do wykręcania. Za korzystanie z prostytucji, tzn. płacenie za seks będzie kara we Francji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eutanazja stanowi jeden z najtrudniejszych tematów dotyczących ludzkiej egzystencji. Wydaje mi się, że zakaz eutanazji kreowany jest bardziej religią niż etyką. No bo albo pozwalamy na skrócenie życia i zakończenie cierpień, lub też dajemy przyzwolenie, by chora osoba cierpiała "i tak do końca".
Pomijając aspekty etyczne, to nie zgadzam się z twierdzeniem Michała Wroniszewskiego, jakoby dzieci nie były w stanie podejmować świadomych decyzji. Myślę, że w kwestiach ostatecznych, wiele z nich może być jak najbardziej świadomych, co do faktu czym jest eutanazja. Dodam jeszcze, że to raczej Michał Wroniszewski nie jest świadom skali cierpienia wielu chorych dzieci, oraz faktu, iż wiele z nich stanowi darmowy poligon doświadczalny dla firm farmaceutycznych. Wszystko w imię medycznego rozwoju dla dobra ludzkości.
Jestem przekonany o tym, że osoba która chce odejść jest "zatrzymywana" przez osoby bliskie, które z takim odejściem nie mogą się pogodzić i gdzieś mają tak naprawdę cierpienie chorej osoby (bardziej obchodzi ich, ich własne cierpienie). Współgra to z wyścigiem szczurów w pracach nad nowymi lekami. Cóż. Trup na niewiele się przyda.
dlatego też często sięga się do terminu "nie jest w stanie podjąć świadomej decyzji".
Prosty zabieg słowny, który niweluje marzenie o godnym odejściu z tego świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Wroniszewski chybe nie zdaje sobie sprawy z tego, że dzieci, a przede wszystkim ich PRAWOWICI WŁAŚCICIELE pod postacią rodziców, jak i lekarz wykonujący operację, mają głęboko w dupie, czy on im POZWOLI uśmiercić cierpiącego, czy nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2013 10:07

W Polsce mówi się o "eutanazji dla dzieci", na Euronews podają, że Belgowie zastanawiają się nad wprowadzeniem "prawa do eutanazji dla ludzi poniżej 18 roku życia". Taka mała różnica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.