Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28504 miejsce

Belgrad, Sarajewo, Skopje. Trzy stolice - trzy światy

Chociaż Bałkany w wielu przypadkach prezentowane są jako jeden region, każdy z krajów tego półwyspu jest zupełnie inny. O tym, jak wiele jest tam różnic, można przekonać się odwiedzając trzy bałkańskie stolice: Belgrad, Sarajewo i Skopje.

Serbia, Bośnia, Albania, Macedonia i Słowenia - wszystkie te kraje określane są mianem Bałkanów. Położone są w jednym rejonie Europy, ale co ważniejsze przez wiele lat stanowiły jedno państwo: Jugosławię. Jednak przemierzając Bałkany bardzo szybko dostrzegamy, że nie można mówić o jednolitych kulturowo, architektonicznie miejscach. Bardzo wiele różnic wynika między innymi z religii oraz zamożności danego regionu, ale na pewno jest to także efekt szeroko rozumianej rozbieżności kulturowej.

Pierwszą stolicą bałkańską, jaką było dane mi zobaczyć był Belgrad. Ogromne miasto, liczące prawie 2 miliony mieszkańców sprawia wrażenie potęgi pod każdym względem. Zarówno w centrum, jak i w nowych dzielnicach Belgradu licznie występują nowoczesne przeszklone wieżowce. Jednocześnie w Belgradzie każdy znajdzie coś dla siebie – osoby zainteresowane sztuką, lubiące aktywne nocne życie czy oczekujące od wakacji przede wszystkim błogiego lenistwa i relaksu będą mogły poczuć się tutaj dobrze.

Stragany z pamiątkami na Kalemegdanie. / Fot. A. OmiecińskaJedną z głównych atrakcji Belgradu jest (jak w przypadku każdego miasta w Serbii) twierdza. Znajdująca się na końcu głównego deptaka, nad styku Dunaju i Sawy forteca Kalemegdan obecnie przekształcona została w park, gdzie można naprawdę miło spędzić czas ciesząc oczy widokami na miasto, posiedzieć na ławce czy napić się kawy. Dla spragnionych kultury turystów na terenie twierdzy znajduje się Muzeum Wojska, Centrum Sztuki oraz liczne wystawy plenerowe. Będąc w twierdzy możemy także zajrzeć do usytuowanego tam belgradzkiego zoo, które ciekawie wkomponowane zostało w średniowieczne mury.

Do twierdzy warto przejść się ulicą Kniaza Mihaila, która oczarowuje ciekawą i utrzymaną w bardzo dobrym stanie architekturą, zatrzymując się na chwilę w jednej z licznych kawiarni i spróbować kawy lub czegoś bardziej oryginalnego, jak plazma-shake. Belgrad to niesamowite miasto, gdzie o każdej niemal porze dnia i nocy możemy spotkać wypełnione ludźmi lokale. Czasami przechodząc w południe przez centrum zaczynałam zastanawiać się, czy ludzie tutaj w ogóle kiedykolwiek chodzą do pracy.

Widok na Belgrad i cerkiew Św. Sawy. / Fot. A. OmiecińskaJednym z ważniejszych miejsc w Belgradzie jest cerkiew św. Sawy. Cerkiew ta widoczna już z daleka imponuje swoją wielkością oraz bogactwem. Niestety jej wnętrze pozostaje od kilku lat nie wykończone, jednak nawet mimo tego budynek jest interesujący i wart zobaczenia. Miłośnicy kościołów mogą zainteresować się także cerkwią katedralną czy cerkwią św. Marka. W Belgradzie występuje tylko jeden meczet, niewielki i niemal niewidoczny z ulicy. W przeciwieństwie do Sarajewa i Skopje, ludność serbska jest w większości prawosławna.

Sklepiki i stoiska z pamiątkami bardzo licznie umiejscowione na sarajewskiej starówce. / Fot. A. OmiecińskaZupełnie inaczej niż Belgrad prezentuje się Sarajewo. Ważny jest w tym przypadku fakt, że miasto to liczy niecałe 300 tysięcy mieszkańców i w dużej mierze usytuowane jest w dolinie. Patrząc z wysokości na Sarajewo mamy wrażenie, że większość miasta to niewielkie jednorodzinne domki, pomiędzy którymi porozrzucane są niezwykle liczne meczety (Bośnia w przeciwieństwie do Serbii jest w większości muzułmańska).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Golema Makedonija
  • Golema Makedonija
  • 19.10.2011 15:19

Nie VADAR lecz VARDAR

Komentarz został ukrytyrozwiń
E
  • E
  • 11.02.2011 15:14

ogolnie amatorka: pisac o architekturze Skopje i nie wspomniec o trzeseniu ziemi w latach 60? Pobiezna lektura przewodnika lub wikipedii daje wieksze pojecie o tych trzech stolicach nic ten pseudo artykul.

ps. Przez Skopje przeplywa Vadar (Wadar) a nie Wawdar - taka literoweczka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Milica Mijatović
  • Milica Mijatović
  • 30.12.2010 16:15

napisać, że Albania należała do Jugosławii- zero profesjonalizmu, zero wiedzy w temacie. Żałosne. Pozdrav od mene.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
DarGrze
  • DarGrze
  • 11.10.2010 20:20

Cytuję: "Serbia, Bośnia, Albania, Macedonia i Słowenia - wszystkie te kraje określane są mianem Bałkanów. [...] stanowiły jedno państwo: Jugosławię" - błąd! Albania, choć były takie plany, nigdy nie wstąpiła do Jugosławii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam także do obejrzenia umieszczonej w serwisie galerii zdjęć z Belgradu. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.